Netflix Etkisi Satranç

Kısa bir süre önce izleyici beğenisine sunulan ve oldukça yüksek oranda beğeni toplayan ‘The Queen’s Gambit’ dizisi, satranç dünyasında ‘Netflix Etkisi’ yarattı. Dizinin yayın tarihinden önceki ve sonraki veriler; ‘The Queen’s Gambit’in, yalnızca birkaç ay içerisinde dünya genelinde satranca yönelik ilgiyi artırdığını gösterdi.  

Kısa bir süre önce izleyici beğenisine sunulan ve özellikle sosyal medyada geniş yankı uyandırarak oldukça yüksek oranda beğeni toplayan ‘The Queen’s Gambit’ dizisi, satranç dünyasında ‘Netflix Etkisi’ yarattı. Dizinin yayın tarihi öncesi ve sonrasından alınan veriler; ‘The Queen’s Gambit’in, yalnızca birkaç ay içerisinde dünya genelinde satranca yönelik ilgiyi artırdığını ortaya koydu. 23 Ekim tarihinde yayınlanan dizi, başarılı bir satranç oyuncusunun inişler ve çıkışlarla dolu hayat hikayesini konu alıyordu. Dizi, yayınlandıktan sonraki ilk 28 gün içerisinde 62 milyon kullanıcı tarafından izlenerek yeni bir rekora imza atmıştı.  

Walter Tevis’in 1983 yılında yayınlanan kitabından uyarlanan tek sezonluk dizi, Netflix’in yayınlandıktan sonraki 1 ay içerisinde en çok izlenen mini dizisi olmuştu. Dijital yayın devi, söz konusu gelişmeyi resmi Twitter hesabı üzerinden duyurmuştu. Aktarılan detaylara göre; ‘The Queen’s Gambit’in etkisi, bununla da sınırlı kalmadı. Dizinin yayınından sonra; ‘eBay’ üzerinden yapılan ‘satranç takımı’ aramaları, yüzde 250 artış gösterdi. Google’da yapılan ‘Nasıl satranç oynanır?’ aramalarının ise son 9 yılın zirvesine ulaştığı ifade edildi. Bununla birlikte; online satranç oyunu sitesi ‘chess.com’daki yeni oyuncuların sayısı, dizinin yayınından sonra 5 katına çıktı.  

The Queen’s Gambit’ dizisinin uyarlandığı kitap, 37 yıl sonra ‘Çok Satanlar’ listesine giriş yaptı 

The Queen's Gambit Kitap

Ayrıca; The Queen’s Gambit’ dizisinin uyarlandığı kitap, yayımlanmasından 37 yıl sonra ‘The New York Times’ın ‘En Çok Satanlar’ listesine giriş yaptı. Netflix; dizinin, ilk ayında toplamda 92 ülkede ‘Top 10’ listesine girdiğine ve 63 ülkede ilk sıraya oturduğuna işaret etti.  

Diğer yandan, ana karakter ‘Beth Harmon’a Anya-Taylor Joy’un hayat verdiği yapımın oyuncu kadrosunda; Bill CampChristiane Seidel ve Rebecca Root gibi ünlü isimler de yer alıyor. Dizinin konusu, 1950’lerde Kentucky’de bir yetimhaneye bırakılmış genç ‘Beth Harmon’ ve onun satranca olan yeteneği etrafında gelişiyor. Dizide Beth Harmon, sakinleştirici ilaçlara bağımlı olma yolunda giderken yetimhanedeki bir hademe vasıtasıyla satranca karşı inanılmaz bir yeteneği olduğunu keşfediyor. Ağrı kesici ilaçlardan yardım alan ve bunun yanında bazı takıntıları ile de uğraşan Beth, etkileyici ve zorlu bir satranç ustası oluyor. Satranç dünyasının erkek egemen tabularını yıkmayı ve geleneksel sınırları yerle bir etmeyi kafasına koyan Beth, bu yolda delilik ve dahilik arasında ince bir çizgide duruyor. 1 sezondan oluşan ve Türkiye’de de ‘Top 10’ listesine girmeyi başaran mini dizinin, 7 bölümü bulunuyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

The Queen’s Gambit, Netflix’in Yayınlandıktan Sonraki 1 Ay İçerisinde En Çok İzlenen Mini Dizisi Oldu!

Netflix Yeni Fantastik Dizisi Shadow and Bone’dan Görüntüler Yayınladı

Netflix Türkiye’nin 2020 Yılında En Çok İzlenen Yapımları, Drama ve Komedi Türündeki İçerikler Oldu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz