Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Samsung, konu ekran teknolojileri olduğunda pazarda lider konumda bulunmasıyla anılıyor. Şirketin akıllı telefonlar ve TV’ler için ürettiği OLED paneller genel olarak ‘en iyisi’ olarak adlandırılıyor. Ekran teknolojilerinde öncü olan şirket şimdi ise 2 boyutu 3 boyuta çeviren yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Samsung ’un şu an için prototip olan esnek ekran teknolojisi kullanıcılara 3 boyutlu görüntü sunuyor. 

Güney Kore merkezli Samsung’un ekran teknolojilerindeki başarısı artık su götürmez bir gerçek. Şirketin iPhone 13 de dahil olmak üzere pek çok üst segment akıllı telefon için ekran ürettiği biliniyor. Hal böyle olunca Samsung yeni teknolojiler denemeye devam ediyor. Şirketin üzerinde çalıştığı yeni teknoloji ise 2D içeriği 3D olarak sunuyor. 

3 Boyutlu ekran Samsung’un ilk denemesi değil

Samsung aslına bakılırsa, 2017 yılında ilk 3 boyut denemesini gerçekleştirmişti. Ancak o dönemde geliştirilen prototip beklenen kalitede olmadığı için üretilmekten vazgeçmişti. Samsung şimdi ise söz konusu teknolojiyi daha iyi bir hale getirdi ve başarılı bir prototip sundu. 

Samsung, katıldığı Global Tech Korea 2021 etkinliğinde geleneksel ekranlardan daha sürükleyici bir görüntü deneyimi sunan yeni bir esnek ekran görücüye çıkardı. Samsung tarafından paylaşılan videodan da görülebileceği gibi, söz konusu esnek ekran, içeriğe uyum sağlayabiliyor ve 2 boyutlu içeriği 3 boyutlu olarak sunmak için dikey olarak uzayabiliyor. 

Şirketin tanıttığı yeni esnek ekran 13 inç boyutunda ve henüz prototip aşamasında. Ancak böyle bir teknolojinin şu an tanıtılması bile gelecek için heyecan veriyor. Bunun yanı sıra dikey olarak genişleyebilen bir ekran söz konusu olduğunda dayanıklılık ve daha da önemlisi pratik kullanım durumları dahil olmak üzere dikkat edilmesi gereken pek çok faktör bulunuyor. 

Esnek ekran her ne kadar 2 boyutlu bir içeriği 3 boyutlu olarak deneyimlemeye imkan verse de, günlük kullanım adına şu an için çok da pratik olmayabilir. Ancak Samsung içeriği 3 boyutlu olarak görmeye imkan veren teknolojisinin giyilebilir akıllı cihazlarda, otomotiv endüstrisinde ve hatta eğlence ya da filmlerde kullanılabileceğini belirtiyor. 

Belki de Samsung’un esnek ekran teknolojisi, alternatif form faktörlerine sahip geleceğin akıllı telefonlarına bile ulaşabilir. Samsung’un büyük boyutlu bir tablete dönüşen benzersiz katlanabilir telefonlarını zaten gördük ve şirket bu yeni teknolojiyi daha çılgın prototipler geliştirmek için kullanabilir. Uzayan ve medya veya oyunları 3 boyutlu görüntüleyen bir akıllı telefon uzakta olsa da oldukça dikkat çekici olabilir. 

İlginizi Çekebilir:

Samsung, 200 Megapiksel Telefon Kamerası Tanıttı

Giyilebilir Ürünler için Sektörün İlk 5nm İşlemcisi Samsung Exynos W920 ‘nin Özellikleri

Koy masaya izle/görüş! Katlanan telefon Samsung Galaxy Z Flip 3 inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz