Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden biri olan n11.com, kurulduğu ilk günden bugüne kadar gerek yaptığı indirim kampanyaları gerekse reklamlar ile kullanıcıların aklında yer edinmeyi başardı. Kullanıcı verilerinin çalındığına dair iddialar dolayısıyla şirketin hukuk birimi açıklamasını yaptı.

Hatırlayacağınız üzere 2019’un sonlarında ortaya atılan bir iddia üzerine tüm kullanıcılar endişelenmiş ve ilgili kurumlardan gelen açıklamaları dikkatle takibe almıştı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK) tarafından toplam 832 adet n11.com e-ticaret sitesine ait üyenin e-posta adresleri ile birlikte kişisel bilgileri de çalınmıştı. Bu açıklamada şirketle bağlantısı olmayan üçüncü taraflar tarafından 832 adet n11.com üyesinin e-posta adresleri ve bu e-postalar kullanılarak sisteme girildikten sonra site üzerinde bulunan kimlik, iletişim ve müşteri bilgileri gibi kişisel verilerin ele geçirildiği söylenmişti.

n11.com, kişisel veri soruşturması hakkında Webtekno’ya açıklamalarda bulundu.

Şirket şu açıklamayı aktardı:

“Platformumuzun güvenliğine dair gündeme gelen konu ile ilgili olarak aşağıdaki hususları iletmek isteriz. n11.com platformuna girilmesi veya kullanıcıların şifrelerinin ele geçirilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

Bahsi geçen 832 kişinin hesabına izinsiz giriş yapılması konusu, internet ortamında bilinmeyen bir kaynak üzerinden n11.com dışında bir ortamda ifşa edilen e-posta adresleri ve şifreleriyle ilgilidir. Güvenlik sistemimiz, aynı e-posta adresi ve şifrelerle n11.com üyeliklerini oluşturan hesaplara izinsiz giriş olduğunu tespit etmiş, herhangi bir veri ihlali yaşanmadan ilgili hesaplar güvenlik nedeniyle askıya alınmıştır. Söz konusu durum ilgili mevzuat uyarınca Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na bildirilmiştir.

Platformumuz aracılığıyla kredi kartlarına ait hiçbir bilgi saklanmadığı için kredi kartı bilgilerine n11.com üzerinden ulaşılmasının mümkün olmadığını da eklemek isteriz.”

Kişisel Verileri Koruma Kurulu ve n11.com tarafından yapılan açıklamalardan sonra 832 kişinin e-posta adresinin çalındığı ve bu hesaplara izinsiz giriş yapıldığı netleşti. İzinsiz girişlerin tespit edildiği ve bahse konu hesapların derhal askıya alındığı n11.com tarafından açıklandı. Bu durumun Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na da aktarıldığı söylendi.

Öte yandan yapılan açıklamada kredi kartı konusuna da değinen n11.com, internet sitesi üzerinde kredi kartlarına dair hiçbir bilginin saklanmadığını ve bu yüzden de kredi kartı bilgilerine üçüncü tarafların n11.com üzerinden ulaşamayacağını da özellikle belirtmiş durumda.