Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Intel’in 12. Nesil işlemcileri Alder Lake serisinin kaynak kodları sızdırıldı. Bu durum hem işlemci devi şirket Intel hem de kullanıcılar için risk yaratıyor olabilir!

Geçtiğimiz haftalarda yeni işlemci ailesini tanıtan Intel, teknoloji meraklılarının ve bilgisayar kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başardı. her dönemde işlemciler konusunda devrim yaratmayı başarı Intel’in 13. nesil Raptor Lake işlemcileri, 12. Nesil Alder Lake işlemcilerle aynı işlem teknolojilerini barındırmasına rağmen, mimaride gerçekleştirilen yenilikler sayesinde daha yüksek frekanslar ve ince ayarlar sunmayı başardı.

Henüz Intel 13. nesil Raptor Lake işlemcilerin yankısı d,nmeden, şirket şimdi de sızdırılan kaynak kodlarla gündeme geldi. Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemcilere ait çeşitli kaynak kodları internette ortaya çıktı. 2.9 GB boyutundaki bu dosyanın içerisinde BIOS verileri gibi hassas bilgilerin yer aldığı iddia edildi. GitHub’da da paylaşılan dosyanın içeriğinde ne olduğu henüz tam olarak bilinmiyor.

Bu İlk Değil, Son da Olmayabilir!

NVIDIA, AMD ve Gigabyte gibi firmalar, son dönemde hackerlerın hedefi haline geldi. 2022 yılının başlarında NVIDIA, bilgi sızıntısı haberleriyle gündeme gelmişti. Söz konusu sızıntıda markanın gelecekte kullanacağı kaynak kodları, dökümanlar ve model isimleri ortaya çıkmıştı.

Benzer bir olay şimdi de Intel’in başına geldi. Şirketin 12. nesil Alder Lake işlemcilerina ait bazı kaynak kodları sızdırıldı. Sızıntının kaynağının Intel mi yoksa başka bir OEM üreticisi mi olduğu belirlenemedi.

Sızdırılan Kodlar Kullanıcılar İçin Tehdit Oluşturuyor mu?

Kaynak kodların doğrudan Intel’in veri tabanı yerine 3. parti bir kaynaktan ‘kısmen’ sızdırılmış olması ihtimali, tehlikenin boyutunun zannedilenden küçük olma ihtimalini de beraberinde getiriyor. Görünüşe göre BIOS veya Alder Lake-S işlemcilerin çipsetlerine ait bilgiler, sızdırılan dosyanın büyük kısmını oluşturuyor. Bu bilgilerin ifşa olması, Intel mühendislerinin büyük ihtimalle kendilerine saklamak isteyecekleri pek çok sırrın da ortaya çıkması anlamına geliyor.

Bu sızıntı, Intel mühendisleri kadar kullanıcıları da riske atıyor. Eğer gerçekten de Alder Lake işlemcilerin kaynak kodları Intel’den sızdırıldıysa, bu durumda işlemcilerde bulunan güvenlik açıkları, doğrudan hackerların eline geçebilir. Dolayısı ile Alder Lake kullanıcıları, yeni fidye yazılımı saldırısı ya da benzeri saldırıların hedefi olabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz