Güney Kore’de bir anne, sanal gerçeklik (VR) teknolojisi sayesinde 4 yıl önce hayatını kaybeden kızının avatarıyla bir araya geldi. Munhwa” isimli bir televizyon kanalı tarafından hazırlanan belgesel, acılı annenin kızıyla buluştuğu dakikaları izleyiciyle buluşturdu. Kızının avatarını gördüğü anda gözyaşlarına boğulan Jang Ji-sungsanal gerçeklik teknolojisi sayesinde kızıyla yemek yedi, doğum gününü kutladı, oyun oynadı ve onu bir kez daha uyutma fırsatı yakaladı.  

Güney Koreli bir televizyon kanalı olan “Munhwa”, kısa bir süre önce hazırladığı “I Met You” isimli bir belgeseli yayınladı. Belgesel, sanal gerçeklik teknolojisinin Jang Ji-sung adındaki anneyi hayatını kaybeden kızıyla buluşturduğu dakikaları gözler önüne serdi. Belgeselde aktarılan detaylara göre; annenin “Nayeon” isimli kızı 2016 yılında tedavi edilemeyen hastalığı sebebiyle 7 yaşındayken hayatını kaybetmişti.  

Prodüksiyon ekibi Nayeon’un görüntüsünü ve sesini gerçeğe en yakın hale getirebilmek için 8 ay çalıştı. Bununla birlikte, çalışmalar sırasında çocuğun hareketlerini ve mimiklerini gerçeğe en yakın hale getirebilmek için bir çocuk model kullanıldı. Kızının avatarıyla buluşacağı dakikaları hayata geçirebilmek için Jang Ji-sungstüdyoda büyük bir yeşil perdenin ortasına yerleştirildi. Ayrıca, anneye ekip tarafından sanal gerçeklik gözlükleri ve dokunma duyarlı eldivenler giydirildi.  

Jang Ji-sung, kızının avatarını gördüğü anda gözyaşlarına boğuldu ve ona dokunmak istedi. 10 dakikalık video boyunca Nayeon’un avatarıyla vakit geçiren acılı anne, sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde kızıyla konuştu, yemek yedi, doğum gününü kutladı, oyun oynadı ve onu bir kez daha uyutma fırsatı yakaladı. Anne ve kızı arasındaki etkileşim oldukça kısa olsa da avatarın gerçekçi davranışlarının Jang Ji-sung’da güçlü bir etki yarattığı görüldü.  

Jang Ji-sung, yakınlarını kaybeden insanlara umut olmayı istiyor

Güney Koreli anne, bununla birlikte bir haber sitesine belgeselle ilgili kendisine sorulan soruları yanıtladı. Röportajda; kızıyla geçirdiği vakit çok kısa da olsa bu buluşmanın kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Jang Ji-sungkendisine bu kadar duygusal bir buluşmada kamera karşısına geçmeyi neden kabul ettiği sorulduğunda kendisi gibi çocuğunu veya bir yakınını kaybeden insanlara böylesi bir buluşmanın iyi gelebileceğini umduğunu vurguladı.  

Belgeselin yayılmasından sonra, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin sevdiklerini kaybetmeleri sebebiyle yas tutan kişiler için popüler bir uygulamaya dönüşüp dönüşmeyeceği ise hala merak konusu. 

2020’de VR Dönüşümü Hızlanacak

Panasonic’den dünyanın ilk HDR destekli VR gözlüğü

Beyin-Bilgisayar arayüz teknolojileriyle ilgili gelecekte bizi neler bekliyor?