Sanal gerçeklik teknolojisi gelişirken, Japonya merkezli teknoloji şirketi Panasonic’den, CES 2020 fuarında yeni bir sanal gerçeklik (VR) gözlüğü tanıtıldı. Tanıtılan yeni VR gözlüğü dünyanın ilk HDR özelliğine sahip sanal gerçeklik gözlüğü olma özelliği taşıyor.  

Sanal gerçeklik gözlüklerini farklı modelleriyle bir süredir görüyoruz. Kimi markalar sadece uygun merceklere sahip büyük gözlükler yapıyor ve onlara cep telefonumuzu koymamızı istiyor. Kimi sanal gözlüklerde çevremizi saran algılayıcılarıyla bize hareket edebildiğimiz bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Ama nasıl bir teknoloji kullanırsa kullansın şu ana kadar çıkan modeller genel olarak ağır ve büyük oluyordu. LG’nin G5 akıllı cep telefonuyla birlikte tanıttığı 360 VR isimli modelinde boyutsal olarak küçülmeyi görmüştük, fakat LG’nin bu modeli hayatımızda çok yer edinemeden unutulmuştu. Şimdi ise Panasonic, CES 2020 teknoloji fuarında hem dünyada ilk HDR teknolojisini kullanan hem de tasarımsal olarak steampunk bir güneş gözlüğünü andıran yeni bir VR gözlük tanıttı. 

panasonic vr ile ilgili görsel sonucu

HDR teknolojisi ile çok daha canlı renkler ve parlaklık verebilecek olan bu küçük boyutlu VR gözlüğün, her göz için 1.3 inçlik OLED ekranları bulunuyor. Ekranların çözünürlüğü 2560X2560 piksel ve 120 Hz resim tazeleme hızına sahip. Gözlüğün kulak üzerine gelen kollarında, kulak içi kulaklıklar bulunuyor.

Panasonic tarafından resmi bir fiyat ya da çıkış tarihi açıklaması gelmemiş olsa da, sanal seyahat ve VR spor gösterileri için kullanılabileceği noktasında söylentiler var. 

2020’de VR Dönüşümü Hızlanacak

İneklere takılan, sanal gerçeklik gözlüğü süt üretimini arttırdı

LG, CES 2020’de Soyunma Kabinini Hayatımızdan Çıkaracak Teknolojisini Tanıttı

Kaynak: The Verge