Zaxe 3D Yazıcı

Türkiye’nin ilk yerli 3D yazıcı üreticisi ‘Zaxe; aralarında KVK, Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın ve Muzaffer Akpınar’ın da bulunduğu bir grup yatırımcıdan 8 milyon lira yatırım aldı. Alınan yatırımlaeğitim ve sanayi sektöründe kullanılan Zaxe’ 3D yazıcılarının geliştirileceği ve bireysel kullanıcılara yönelik ‘Ar-Ge’ çalışmaları tamamlanan yeni 3D yazıcı modellerinin Türkiye ve dünya pazarında kullanıcı beğenisine sunulacağı ifade edildi.  

Türkiye’nin ilk yerli 3D yazıcı üreticisi ‘Zaxe’; aralarında KVK, Nevzat Aydın ve Muzaffer Akpınar’ın da bulunduğu bir grup yatırımcıdan 8 milyon lira yatırım aldı. Alınan yatırımla, eğitim ve sanayi sektöründe kullanılan ‘Zaxe’ 3D yazıcılarının geliştirileceği ve bireysel kullanıcılara yönelik ‘Ar-Ge’ çalışmaları tamamlanan yeni 3D yazıcı modellerinin Türkiye ve dünya pazarında kullanıcı beğenisine sunulacağı ifade edildi. Yatırım turunda, Zaxe’ye danışmanlık hizmetlerini ‘Core Finance’in sağladığı belirtildi.  

Ülkelerin üretim ekonomisi için stratejik öneme sahip olan 3D yazıcı sektörünün ülkemizde ve dünyada çok hızlı büyüdüğünü ifade eden Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, konuya ilişkin açıklamasında Zaxe, geliştirdiği yerli ve milli 3D yazıcılar ile Türkiye ekonomisine gerek yurt dışına bağımlılığının azaltılması gerekse stratejik açıdan ihtiyacımız olan tüm üretimin ülkemizde yapılmasına büyük bir fayda sağlayacaktır ifadelerine yer verdi.  

Şirket kurucusu Baki Gezgen ise açıklamasında, “Bu yatırım Zaxe üretim süreçlerine ve AR-GE faaliyetlerine büyük hız kazandıracaktır. Geliştirmekte olduğumuz yeni 3D yazıcılarımız ile teknoloji ihraç eden bir şirket olmak en büyük hedefimiz” ifadelerini kullandı.  

‘Zaxe’, 3D yazıcıları yanında Türk mühendisleri tarafından geliştirilen bir yazılımı da hediye ediyor

Zaxe

Aktarılan diğer detaylara göre;Zaxe’ aldığı yatırım ile üretim kapasitesini artırarak, tüm ev ve okullarda bireysel kullanıcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilecek yeni nesil 3D yazıcılarını tüm Türkiye’ye sunmaya hazırlanıyor. Bu hedef doğrultusunda; 3D yazıcıların ülke geneline yayılmasında ve kolay erişilebilir olmasında yatırımcılar arasında yer alan KVK’nın, Türkiye’ye yayılmış satış ve teknik destek ağının çok büyük rolü olacağı belirtiliyor.  

Diğer yandan; kullanım alanının genişlemesiyle birlikte şu anda 400’ün üzerinde eğitim kurumunun yanı sıra çok sayıda farklı sektörden kuruluşa 3D yazıcı çözümleri sunan Zaxe’nin; xliteX2Z1’ ve Z1+ olmak üzere dört adet 3D yazıcı modeli bulunuyor. Türk yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen xDesktop yazılımı da 3D yazıcılarla birlikte ücretsiz olarak veriliyor. xDesktop’un, daha önce hiç 3D yazıcı kullanmamış kullanıcıların da üç adımda kolayca baskı alabilmelerine olanak tanıdığı ifade ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Türk Girişim Şirketi Scalar Vision, Türkiye’de Evden Alışverişi 3. Boyuta Getirdi

Facebook, ‘Accelerator’ Programı Kapsamında 30 Girişime Ticaret Eğitimi Verecek 

Türk Telekom, 8 Ekibe Toplamda 1.2 Milyon Lira Girişim Yatırımı Yaptı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz