Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Son dönemde yapay zeka alanına ilişkin çalışmalar her alana ilişkin önemli gelişmeler sağlıyor. Sağlıktan, kültür sanata, bilişimden inşaata hemen her sektörde kullanılan yapay zeka İnsan Kaynakları departmanında da işlerin kolaylaşmasını sağlayabiliyor.

Birçok sektörde kullanım alanı bulan ve bu alanlarda önemli değişimlere imza atan yapay zeka, İnsan Kaynağı alanına ilişkin de şirketlere önemli fırsatlar sunuyor. Şirket çalışanlarının daha verimli çalışmalarına olanak tanıyan yapay zeka teknolojileri, birçok süreçte kullanılabiliyor. İşte detaylar!

İnsan Kaynaklarında En Önemli Asistan

Yapay zekanın iş süreçlerinde kullanımı hakkında konuşan Workindo CEO’su Nursel Kahraman Özkaya, konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “ChatGPT ve diğer yapay zeka teknolojilerinin, işe alım süreçlerinde ve performans yönetimi süreçlerinde büyük bir fark yaratabileceğine inanıyorum. Ayıca bu tür çözümler işe alım sonrasında da etkisini gösteriyor. Doğru çalışanı işe alma, çalışanın verimliliği, işten çıkmak isteyebilecek çalışanların önceden tespit edilmesi, çalışan memnuniyeti gibi insan kaynakları ile alakalı birçok konuda, yapay zeka bizim en önemli asistanımız haline gelecek.

Günümüzde yapay zeka; işe alım süreçlerinde adayların özgeçmişlerini analiz ederek, iş ilanlarını otomatik olarak yayınlamak ve adaylarla otomatik olarak görüşme yaparak raporlamak, doğru adayların seçilmesine yardımcı olmak gibi konularda çözümler sunuyor. Ayrıca, bu teknolojiler performans yönetimi süreçlerinde de büyük bir rol oynuyor. Çalışanların performansını takip ediyor ve İK departmanına raporlar sunarak şirketlerin daha iyi performans göstermesine yardımcı olabiliyor.”

İnşaat Sektörü Yapay Zeka ile Daha Verimli Olabilir

Nursel Kaya Özkaya, ayrıca yapay zekanın inşaat sektörü alanında da ciddi katkılarının olabileceğini vurguladı. Konu hakkında ise şunların altını çizdi: “Elbette inşaat sektörü de tüm bu teknolojik gelişmelerle birlikte değişiyor ve dönüşüyor. Bu dijital dönüşümün en önemli unsurlarından biri de yapay zeka teknolojisi olacak. Yapay zeka, inşaat sektöründe birçok alanda iş süreçlerinin optimize edilmesine yardımcı oluyor.

Örneğin, proje yönetimi konusunda büyük bir fayda sağlıyor. Proje takvimlerinin oluşturulması, kaynakların yönetimi, işçi planlaması, malzeme yönetimi ve envanter kontrolü gibi birçok görevde yapay zeka teknolojisi kullanılabiliyor. Yapay zeka sayesinde, inşaat firmaları projeleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yönetebiliyor, böylece proje süreleri kısalıyor ve maliyetler düşüyor. Personel yönetiminde verimliliği de sağladığı için, yapay zeka çözümlerini bir insan kaynakları asistanı gibi konumlamak mümkün.

İnşaat sektöründe iş güvenliği konusu da yine çözüm sağlanabilecek alanlardan biri. Yapay zeka, iş güvenliği konusunda da önemli bir rol oynayabilir. Örneğin, sahada çalışan işçilerin takibi yapılabilir ve güvenlik risklerinin tespit edilmesi ve önlenmesi için çözümler üretilebilir. Böylece, iş kazalarının önüne geçilerek, işçi sağlığı ve güvenliği sağlanabilir. Bu konuda denemeler yapılıyor ve şu anda fotoğrafları kaza kayıtlarıyla eşleştiren bir algoritma geliştiriliyor. Yapay zeka son yıllarda hayatımıza girse de, gerçekleşen gelişmeler heyecan verici.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz