COVID-19 Hakkında Tweet

Twitter, pandeminin başlangıcından bu yana Türkiye’de COVID-19 ile ilgili atılan tweet’lere ilişkin verileri yayınladı. Verilerin, Twitter’ın hem küresel bazda hem de Türkiye’de insanların güvenli halk sağlığı davranışları sergilemeleri konusunda yardımcı olmada kilit bir rol oynadığını gösterdiğine işaret edildi. Aktarılan detaylara göre; Türkiye’de 2020 yılının Ocak ayından bu yana, COVID-19 hakkında 23 milyon tweet atıldı. Türkiye ağında en çok paylaşılan COVID hashtag’i ise “#evdekal” oldu.  

ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter, pandeminin başlangıcından bu yana Türkiye’de COVID-19 ile ilgili atılan tweet’lere ilişkin verileri yayınladı. Aktarılan detaylara göre; Türkiye’de 2020 yılının Ocak ayından bu yana, COVID-19 hakkında 23 milyondan fazla tweet atıldı. Türkiye ağında en çok paylaşılan COVID hashtag’i ise “#evdekal” oldu. Listede, “#evdekal” etiketini “#evdehayatvar” ve “#HayatEveSığar” takip etti. Söz konusu hashtag’lerin, toplamda 1.2 milyondan fazla tweet topladığı kaydedildi. Bununla birlikte; bu dönemde en çok etkileşim alan iki tweet, Galatasaray futbol direktörü Fatih Terim’in COVID durumu ile ilgili tweeti ve Galatasaray’ın kendisine “Biz omuz omuza verince neleri başarmadık ki! Seninleyiz hocam! Bir kez daha #BirlikteYeneceğiz!” şeklindeki destek mesajı oldu. 

Twitter’ın sağlıklı sohbeti destekleme çalışmaları hakkında konuşan Twitter EMEA Kıdemli Direktörü Karen White, konuya ilişkin açıklamasında “Twitter’da Türkiye’deki hesap sahiplerinden böyle canlı ve açık bir COVID sohbeti görmek cesaret vericiydi. Twitter yalnızca güvenilir bilgileri artırmaya yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda insanları güvenli halk sağlığı davranışları sergilemeye motive etmede de kilit bir rol oynuyor. COVID-19 bir pandemi ilan edilmeden önce bile Twitter, Twitter’dakiler için güvenilir, doğrulanmış halk sağlığı bilgilerini güçlendirmek için global sağlık yetkilileriyle ortaklaşa çalışıyordu. O zamandan beri, Twitter’da sürekli gelişen COVID-19 sohbetine ayak uydurarak ürün, ortaklık ve politika güncellemelerini yinelemeye ve geliştirmeye devam ettik. Aşı programları dünya çapında yaygınlaştıkça, biz de bu sağlıklı iletişimin sürmesi için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. 

Twitter, 2020 yılının Mart ayında COVID-19 salgınına olan yaklaşımını tanıttı

Twitter COVID-19 2020

Diğer yandan, COVID’in küresel bir salgın olarak ilan edilmesinin yıldönümünden bu yana bir yıldan fazla bir süredir Twitter; sistematik ve tutarlı olarak ürün, ortaklık ve politika geliştirmeleri gerçekleştirdiğine işaret etti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19’u resmi olarak pandemi ilan etmeden önce de platformun; kuruluşlar, resmi hükumet hesapları, sağlık uzmanları ve epidemiyologlar aracılığıyla hizmetlerine ilişkin yetkili sağlık bilgilerini yükseltmek ve genişletmek için çalıştığı biliniyordu. 2020 yılın boyunca ise Twitter, COVID-19’un küresel salgın ilan edilmesinden sonraki süreçte COVID’e yaklaşımını vurgulamak için özel mikro sitesini güncelledi. Bu kapsamda; 2020 yılının Mart ayında COVID-19 salgınına olan yaklaşımını tanıtmasından bu yana Twitter, global çapta 22 bin tweet’i kaldırdı ve COVID-19 sohbeti etrafında ‘spam’ içerikli ve manipülatif davranışlar nedeniyle 11.5 milyon hesaba meydan okuduğuna işaret etti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Daha Fazla Özellik Sunan Ücretli Twitter Blue Kullanıma Açıldı

Twitter, 4 Gün Aranın Ardından ‘Mavi Tik’ İçin Başvuruları Tekrar Açtığını Duyurdu! 

Twitter Yanlış Bilgi Etiketlerini Üç Aşamalı Bir Hale Getiriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz