Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Twitter’ın kurucu Jack Dorsey, Twitter’ı Elon Musk’a kaptırdıktan sonra yeni bir mecrayı daha üretmeye devam ediyor. Twitter’ın önemli rakiplerinden birisi olan Bluesky, sonunda iOS’un ardından Android için de yayınlandı. Öncelikle şunu söyleyelim ki, platform Twitter’a oldukça benziyor. Ancak, Bluesky’a er bir deneyim sunan platforma şimdilik sadece davetiye ile kaydolunabiliyor.
Jack Dorsey tarafından insanların gördükleri yerleri paylaşmaları için 2006 yılında kurulan Twitter, bugün bu işlevini çoktan aşmış durumda elbette. Hatta Dorsey bile Twitter’ın bugün sahip olduğu gücü o günlerde hayal edememiştir muhtemelen. Zamanla kullanıcıların düşüncelerini de özgür bir şekilde paylaşabildikleri bir mecra haline gelen platform, bugün adeta tüm dünyanın nabzını tutuyor. Jack Dorsey ise bugün başka bir üretimin eşiğinde. İşte detaylar!

Twitte’a Rakip Geliyor

Hatırlanacağı üzere, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Twitter’dan aylar önce ayrılarak bağımsız bir şekilde çalışma yürütmeye başlamıştı. Çalışmalarını “Bluesky” adlı yeni bir platforma yönlendiren Dorsey, bugün Twitter’a rakip olacak platformunu Android için resmi bir şekilde yayınladı. Şubat ayının sonunda iOS için yayınlanmış olan Bluesky aslında Twitter’ın basitleştirilmiş bir sürümü olarak çıkışa hazırlanıyor. Burada da kullanıcılar, diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan gönderileri beğenip, alıntılayabilecekler. Hatta bunun yanı sıra diğer kullanıcıların paylaşımlarına yorum yapılabilecekler. Yani kısacası buraya kadar her şey alışık olduğumuz bir sosyal medya deneyimi diyebiliriz. Ancak tabii ki hepsi bu kadar değil.

Bu Platform Merkeziyetsiz

Twitter’ın yeni rakibi olarak sosyal medya camiasına katılmaya hazırlanan Bluesky’ın sahip olduğu en önemli özellik nedir derseniz, tek kelime ile “merkeziyetsiz” olması diyebiliriz. Çünkü platform merkeziyetsiz bir yapıya sahip olarak kuruluyor. Ve bu durum da uzun vadede Bluesky’ın Twitter’ın önüne geçmesine neden olabileceğini gösteriyor. Ayrıca platformu kullanmak isteyen her iPhone sahibi, App Store kullanarak Blusky’ı indirebilirler. Ama platformu indirmek demek kullanılabilir hale gelmiş olması anlamına gelmez. Bu konuda geliştirici ekip, şu an için bir davetiye programı oluşturmuş durumda. Bunun ardından uygulamayı indirip davetiye kodu almak için başvuru yapmak gerekiyor. Eğer başvuru kabul edilirse Bluesky’ı kullanmaya başlayabilirler.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz