Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yandex, 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşanan trafik yoğunluğu ile birlikte Pazartesi günü oluşan yoğunluğu karşılaştırdı. 

Tüm dünyada küresel bir kriz yaratan koronavirüs salgını sebebiyle, ülkemizde de yoğun tedbirler alınmaya devam ediyor. Koronavirüsün yayılımını azaltmak ve kontrol altına almak için hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarında oluşan trafik yoğunluğu ile birlikte navigasyon uygulaması Yandex, yasağın kalktığı gün olan Pazartesi gününü trafik yoğunluğu bakımından karşılaştırdı. 

Yandex Navigasyon, COVID-19 salgını tedbirleri kapsamında geçtiğimiz iki hafta sonu 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından meydana gelen trafik verilerini analiz etti. Yandex her iki hafta sonunda ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında artış tespit etti.  Pazartesi günlerinin ilk saatlerinde trafikte önemli bir hareketlilik gözlemleyen Yandex Navigasyon, elde ettiği verileri karşılaştırdı.

Yandex Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Yüzde 56 Artış Tespit Etti

Yandex Navigasyon’un analizine göre sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilk hafta sonunun ardından 13 Nisan Pazartesi gününün başladığı gecenin ilk saati 00.00 – 01.00 arasında, navigasyonun kullanımı bir önceki Pazartesi günü aynı saat aralığına göre yüzde 56 oranında arttı. Bu oran, 20 Nisan Pazartesi gününün ilk saatinde ise yüzde 51 artış gösterdi.

13 Nisan Pazartesi gününe genel olarak bakıldığında ise Yandex Navigasyon uygulamasının kullanımında bir önceki Pazartesi gününe (6 Nisan) göre ortalama yüzde 12 artış kaydedildi. 20 Nisan Pazartesi günü ise bu oran daha da yükseldi. Kullanıcılar 20 Nisan Pazartesi günü, 6 Nisan Pazartesiye göre ortalama yüzde 21 oranında daha çok trafiğe çıktı.

Yandex Navigasyon geçtiğimiz üç haftalık süreçte Pazartesi günlerinin verilerini mercek altına alırken, kullanıcılar tarafından katedilen yolun kilometre bazında uzunluğunu da karşılaştırdı. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilk hafta sonunun ardından 13 Nisan Pazartesi günü, 6 Nisan Pazartesi gününe göre katedilen kilometrede yüzde 25’lik bir artış gözlemlendi. 20 Nisan’da ise katedilen kilometre uzunluğundaki artış oranı 2 hafta öncesine göre yüzde 42 olarak gerçekleşti.

İlginizi Çekebilir:

Kanada’da Koronavirüs Risk Grubu Bireylerini Tespit Eden Bir Aygıt Geliştirildi

RÖPORTAJ ADAM, DÜNYA’YA BENZEYEN GEZEGEN, SAÇ KESİMİ, INSTAGRAM MÜZİK – DigiToll #11

Koronavirüs döneminde kadınların oyun alışverişi yüzde 50 arttı

Google’dan sonra Apple da koronavirüs için hareketlilik raporu yayınlamaya başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz