Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Koronavirüs döneminde Ocak ve Şubat aylarına oranla oyun satışları yüzde 35 arttı. Oyun alışverişlerinin yüzde 25’i ise kadınlar tarafından gerçekleştirildi. 

oyunfor.com, Türkiye’de oyun alışverişleri verilerini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, sosyal izolasyon döneminde Ocak ve Şubat aylarına oranla oyun satışlarında ciddi artış yaşandı. Mart ayı itibariyle oyun satışları %35 artış gösterdi. Bu döneme ilişkin bir diğer ilginç veri ise kadınların oyun alışverişine ilişkin oldu. Belirtilen dönemde kadınlar Ocak ve Şubat aylarına göre %25 daha fazla oyun alışverişi yaptı.

En çok mobil oyun harcaması yapılıyor

Türkiye’de oyun severler Mart ayında en çok mobil oyunlara ilgi gösterdi. Açıklanan oyun alışverişleri verilerine göre kadınların yüzde 65’i, erkeklerin ise %45’i mobil oyunlarla ilgili satın alma gerçekleştirdi. PC oyunları pastadan kadınlarda %30, erkeklerde %35 pay alırken, konsol oyunları kadınlarda %5, erkeklerde ise %20 orana ulaştı.

Mart ayında en çok harcama yapılan oyunlar

Oyunfor.com verilerine göre 2020 yılının Mart ayında Türkiye’de oyun severlerin en çok alışveriş yaptığı oyunlar aşağıdaki şekilde listeleniyor.

  1. PUBG Mobile
  2. League of Legends
  3. Game of Thrones
  4. Lords Mobile
  5. Call of Duty (Mobile)

2020’de oyun alışverişleri yüzde 50’den fazla büyüyebilir

Oyun satışları hakkında konuşan Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Koronavirüs ile evde kaldığımız bu dönemde, oyunlara olan ilgi ciddi ölçüde artış gösteriyor. Daha önce Şubat ve Mart ayının ilk yarısına dair siparişlerin yüzde 30 arttığını açıklamıştık. Mart ayının toplamında bu artış yüzde 35’i yakaladı. 2019 sonunda, bu yıl için Türkiye’deki oyun alışverişlerinde yüzde 50 büyüme bekliyorduk; ancak ulaşılan alışveriş oranları, bu beklentinin da aşılabileceğini gösteriyor” dedi.

Toplam Oyun Alışverişleri ‘nin %25’ini kadınlar yaptı

Özellikle kadınların daha fazla oyun harcaması yaptığını belirten Dumanoğlu, önceki dönemde toplam alışverişin yüzde 10’unu yapan kadınların, Mart ayında toplamın %25’ini gerçekleştirdiğini söyledi. Dumanoğlu, PUBG Mobile ve Lords Mobile oyunlarının artan popülerliğini hem PC’de düşük özellikli sistemlerde çalışabilmesi ve mobil sürümlerinin olması hem de internet üzerinden çok oyunculu oynanabilmesinin evde kalanlar için olumlu bir sosyal etki yaratmasına bağladı.

40 yaş üstü, Games of Thrones’un oyununu daha çok sevdi

Son senelere damgasını vuran Game of Thrones dizisinin oyunu da son dönemde giderek daha fazla ilgi çekiyor. Tarayıcı üzerinden çalıştırılabilmesi sayesinde popüler diziyi pratik bir şekilde oyun dünyasına taşıyan yapım, yaş ortalaması en yüksek oyun olmasıyla da öne çıkıyor. Oyunfor.com verilerine göre Game of Thrones oyunu için alışveriş yapanların yüzde 25’i 40 yaş üzerinde.

İlgili Haberler:

PlayStation 4, Evde Oyun Oyna etkinliği dahilinde 4 oyunu ücretsiz verecek

Epik Store, haftanın ücretsiz oyunlarını açıkladı

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Savaş Oyunu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz