Pazartesi, Eylül 21, 2020
Ana Sayfa Haber Son Dönemde Çok Konuşulan İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti

Son Dönemde Çok Konuşulan İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti

Son dönemde sosyal medyada teslim edilmeyen siparişlerle sık sık gündeme gelen İstanbul Bilişim konkordato ilan ettiğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada Covid-19 ve sosyal medyada şirket aleyhine yapılan “propaganda” nedeniyle bozulan işler gerekçe gösterildi.

2002 yılında kurulan ve teknoloji ürünlerini e-ticaret yoluyla satan İstanbul Bilişim son dönemde sık sık gündeme geliyordu. Tüketiciler sık sık satın aldıkları ürünlerin teslim edilmediği yönünde şikayetler ediyordu. Şirketin sattığı ürünlerin tedariğiyle ilgili sorunlar yaşadığı biliniyordu.

Birçok kullanıcının satın aldığı ürünün teslimatında sorun yaşadığı şirket, sattığı ürünleri teslim etmemekle suçlanıyordu. Bugün itibariyle şirket, yaşadığı zorlu süreç sonunda konkordato ilan ettiğini duyurdu.

İstanbul Bilişim Şikayetleri “Karalama” Olarak Niteledi

Şirketin açıklamasında en dikkat çekici husus ise “karalama” vurgusu oldu. Şirket, girilen zorlu sürece gerekçe olarak “Konuya vakıf olmayan tek amacı firmadan değişik yollarla kazanç sağlamak veya karalama olan kişiler yüzünden müşterilerimiz gereksiz bir panik içerisinde” açıklamasını yaptı.

Şirketten yapılan tam açıklama şu şekilde:

“İstanbul Bilişim, 2002 senesinden bugüne, Türkiye genelinde e-ticaret sektöründe ve 160 çalışanı ile tüm Türkiye’yi kapsayan hizmet anlayışıyla çalışmaktadır. Son dönemde ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve ardın dan tüm dünyayı saran Covit-19 salgını ile dünya genelinde üretim, tedarik ve lojistik sıkıntısı yaşanmıştır, bunun akabinde oluşan aksaklıkları fırsat bilen bazı kötü niyetli kişiler ve çıkar amaçlı gruplar yüzünden sosyal medya da çıkan şirketimiz aleyhine propagandalar yüzünden şirketimiz çok zorlu bir sürece gelmiştir. Konuya vakıf olmayan tek amacı firmadan değişik yollarla kazanç sağlamak veya karalama olan kişiler yüzünden müşterilerimiz gereksiz bir panik içerisinde firmamız aleyhine haksız bir takım yaptırımlar sağlanması için icra vs.. gibi süreçleri kanuni zamanından önce uygulayarak bankalar nezdinde hareket kabiliyetimizide yitirmemize neden olmuştur. Şirketimiz bu sebeplerden dolayı gereken likiditeyi sağlamak konusunda zorlanmaya başlamıştır. Bu süreç ticari faaliyetlerimizi etkiler hale gelmiştir.

Piyasa koşullarına göre faaliyetimize devam etmek, ödeme yapımızda sürdürülebilir değişiklikler yapmak, yasal süreçleri düzenlemek adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda, yetkili Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talepli başvuru yapılmış, başvuru talebimiz mahkemece uygun bulunarak gerekli tedbir kararı verilmiştir.

İstanbul Bilişim , %100 milli sermayeli bir Türk markasıdır. Konkordato başvurumuza aldığımız tedbir kararı ile yeniden yapılandırma sürecimizi başlatmış bulunuyoruz. Yeniden yapılandırma sürecimizin hedefi, tüm çalışanlarımız, finans sektöründe birlikte hareket ettiğimiz partnerlerimiz, iş ortaklarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimizin çıkarlarını koruyarak şirketimizin varlığını sürdürmek ve bu süreçten güçlenerek çıkmaktır.

Şirketimizin kaynakları yaşadığımız geçici likidite zorluğunu aşmaya fazlası ile yeterlidir. Bu süreç, markamızın yaşadığı zorlukları geride bırakarak, İstanbul Bilişim’i sağlam adımlarla ileri doğru taşıyacaktır. İstanbul Bilişim’in hedefi, markamıza olan güveni ve yaratılan müşteri memnuniyetini arttırarak sürdürmektir. Bu amaçla başlattığımız yeniden yapılandırma bilgisini kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmak istiyoruz.

Geçici süreli bu durumu iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimizin anlayış ve destekleri ile geride bırakacağımıza ve yolumuza emin adımlarla devam edeceğimize inancımız tamdır. İstanbul Bilişim, perakende sektörünün %100 milli sermayesi ile müşterilerine ve sektöre hizmet etmeye devam edecektir. Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen tüm İstanbul Bilişim ailesi ve dostlarına teşekkürü bir borç biliriz.”

Konkordato Sonrası Süreç Nasıl İşleyecek?

Hali hazırda İstanbul Bilişim’den ürün almış ve henüz ürününü teslim alamamış müşterilerinin durumu henüz bilinmiyor. Son dönemde yaşanan stok ve tedarik sorunundan kaç müşterinin olumsuz etkilendiği konusunda da bir açıklama yapılmadı. Ancak konkordato batan şirketlerin borçlarını ödeyebilmeleri için alacaklılarla yaptığı anlaşmaya konkordato deniyor. Bu kapsamda borçlarını ödemekte zorlanan şirketler bir kısım borçlarından kurtulabiliyor ve borçlarını ödeyebiliyor.

Bu kapsamda öncelikle İstanbul Bilişim’in öncelikle iş ortaklarına borçlarının yapılandırılması bekleniyor. İlerleyen süreçte mağdurların durumunu hep birlikte izleyip göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

PUBG Mobile, Yeni Bir Hile Karşıtı Önlem Tanıttı

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘Apple’ Adı ile Oluşturulan Şüpheli İnternet Sitesi Sayısı, Eylül’de 7 Kat Arttı 

Siber güvenlik şirketi ‘Kaspersky’nin verilerine göre; içerisinde ‘Apple’ adı geçerek oluşturulan şüpheli internet sitesi sayısı, Eylül ayında 2020’nin ilk 8 ayına göre 7 kat arttı. Şirket;...

YouTube’un Web Sitesinde iOS 14 ile Gelen ‘Resim İçinde Resim’ Modu Çalışmıyor

iOS 14 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarına sunulan yeniliklerin arasında bulunan “Resim İçinde Resim” modu YouTube ’un web sitesinde kullanılamıyor. Kullanıcıların, oynattıkları videoları ara vermeden izleyebilmelerine...

72. Emmy Ödülleri Kazananları Belli Oldu! 

Her yıl en iyi televizyon yapımlarını ödülle buluşturan ‘Uluslararası Emmy Ödülleri’, bu yıl da sahiplerini buldu. Netflix ve HBO’nun en çok adaylıkla damga vurduğu ‘72. Emmy Ödülleri’ töreninde ödüller, kazananları ile buluştu.   Her yıl...

‘Observer: System Redux’ Oyununun Çıkış Tarihi Belirlendi

"Bloober Team" tarafından geliştirilen 'Observer: System Redux' oyununun çıkış tarihi belirlendi. Oyun, 10 Kasım 2020 tarihinde oyun-severlerin beğenisine sunulacak. "Bloober Team", 'Observer: System Redux' oyununun...

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’ PC Açık Beta, 15 Ekim’de Başlıyor!

'Activision' oyun stüdyosu tarafından geliştirilen ve en son PlayStation 5 etkinliğinde Trabzon'un da yer aldığı bir oynanış videosu gösterilen 'Call of Duty: Black Ops...