Yanlış Bilgiden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Deprem, sel, kasırga ve yangın gibi doğal afet anlarında; birçok asılsız haber, çeşitli platformlarda yayılıyor. Özellikle sosyal medyada; yanlış bir bilginin, doğru bilgiden çok daha hızlı bir şekilde yayıldığı biliniyor. ‘Teyit.org’, doğal afet ve acil durum anlarında sosyal medyada hızla yayılan yanlış bilgiden korunmak için yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemleri derliyor.  

Deprem, sel, kasırga ve yangın gibi doğal afet anlarında; birçok asılsız haber, çeşitli platformlarda hızla yayılıyor. Araştırmalar; özellikle sosyal medyada yanlış bir bilginin, doğru bilgiden çok daha hızlı bir şekilde yayıldığını gösteriyor. Acil durum anlarında oluşan tekinsizlik ve tedirginlik ortamı, kötü niyetli kişilerin asılsız bilgiler servis etmesi için alan açıyor. Bu tip hamleler, çoğu zaman belli bir siyasi grubu hedef göstermek veya hedef şaşırtmak için yapılabiliyor.  

Mesajlaşma platformları ve sosyal medya üzerinden hızla yayılan asılsız haberler, kullanıcılar arasında yakınlarını uyarmak amacıyla paylaşılabiliyor. Bu nedenle, var olan tekinsiz atmosfer de yayılarak büyümeye devam ediyor. Aynı zamanda; bu tip asılsız haberlerin paylaşılması, bireyler için geri dönüşü olmayan sonuçlar da doğurabiliyor. ‘Teyit.org’, doğal afet ve acil durum anlarında sosyal medyada hızla yayılan yanlış bilgiden korunmak için yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemleri derliyor. 

İşte doğal afetlerde yanlış bilgiden korunmak için ipuçları! 

Yanlış Bilgiden Korunmak İçin İpuçları

Teyit.org’un doğal afetlerde yanlış bilgiden korunmak için ipuçları ve önerileri derlediği liste şu şekilde: 

1. Resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı açıklamaları takip edin 

Alanında uzman kişi ve kurumlardan felaket sırasında anında yeterli açıklama gelememesi, kullanıcıları şüpheli bilgilere yönlendirebilir. Yanlış bilgiyle karşılaşmamak için güvenilir kurum ve kuruluşların güncel olarak paylaştığı haberlere göz atın, acil ise telefon yoluyla iletişime geçin.  

2. Görüntüler her zaman kanıt değildir 

Fotoğrafların her zaman kanıt sunduğu yanılgısına düşmeyin. Hatalı ilişkilendirilmiş veya üzerinde oynanmış görseller iddia ettiği bağlama dahil olmayabilir. Daha önce yaşanmış felaketlerin fotoğrafları, kötü niyetli kişiler tarafından bu tip kriz anlarında tekrar dolaşıma sokulur. Paylaşmadan önce emin olun.  

3. Sosyal medyanın etkisini göz ardı etmeyin 

Sosyal medyada paylaştığınız bir içeriğin çok hızlı bir şekilde çok fazla insana ulaştığını unutmayın. Özellikle kargaşanın yaşandığı doğal afetler söz konusu olduğunda, dayanağı olmayan her iddianın büyük tehlikelere neden olabileceğini hatırlayın. 

4. Olay anında paylaşılan kesin yargılar yanıltıcı olabilir 

Felaketin hemen sonrasında paylaşılan verilerden şüphe duyun. Yetkili kurumların bütün verileri değerlendirmesi ve gerçek sonuçları açıklaması zaman alır. Sağlıklı bilgi edinmek için mutlaka bilimsel yöntemlerle araştırma yapan uzman kişi ve kurumların açıklamalarını bekleyin. 

5. Kâhin, müneccim ve felaket tellallarına itibar etmeyin 

Doğal afetlerin ne zaman, nerede ve hangi şiddette gerçekleşeceğine dair kesin yargıların doğru olamayacağını unutmayın. Doğal afet uzmanlarının bilimsel verilere dayandırdıkları öngörüleri, kâhin ve müneccim olduğu iddiasıyla söylenen asılsız bilgilerle karıştırmayın. Özellikle mesajlaşma uygulamaları aracıyla yayılan ses kayıtlarından şüphe duyun. 

6. Kutuplaşma felaketi büyütür 

Taraf tutan ve kutuplaştırıcı mesajlar içeren gönderilerin, kriz anında daha çok paniğe sebep olduğunu unutmayın. Özellikle hedef gösteren, suçlayıcı içeriklerin toplumu kutuplaşmaya, kavgaya ve düşmanlığa yöneltebileceğini hatırlayın. Toplumun tepkisini çekmeye yönelik oluşturulmuş taraflı içeriklerden şüphe duyun. 

7. Tek bir kaynağa bağlı kalmayın 

Yerel örgütler, medya kuruluşları, görgü tanıkları, yetkili merciler ve kurtarma ekipleri gibi felaket anında farklı deneyimler edinen birçok farklı kaynaktan yararlanın. Çok sayıda etkileşim alan şüpheli bilgileri, alanında uzman kişilere yönlendirerek teyit edilmesini sağlayın. 

8. Güncel olun 

Kriz anlarında yaşananların hızla değişebileceğini unutmayın. Edindiğiniz bilgiler, güvenilir olduğu kadar güncel de olmalı. Eski bilgilerin, güncelleri yerine yayılmaya devam etmesine engel olun. 

9. Hashtag’ler trollerin etkisinde olabilir 

Sosyal platformlarda hashtag’in, geniş kitlelere ulaşmanın en kolay yolu olduğunu hatırlayın. Konuyla alakalı gözüken hashtag’ler üzerinden yayılan görüntüler her zaman yaşanan felaketle ilgili olmayabilir.  

10. Korku ve endişe, şüphenin önüne geçmesin  

Heyecan, korku ve öfkenin, panik ve tehdit içeren bilgilerle beslenmesine izin vermeyin.  

11. Genellemelerden kaçının 

Görgü tanıklarının anlattıkları ya da sosyal medyadaki canlı yayınlar felaketin bir noktasından edinilmiş tek bir bakış açısını yansıtır. Kısıtlı bir alanda, belirli bir süre içinde gerçekleşmiş her olayın, bütün felaketi temsil ettiğine dair genellemelerden kaçının. 

12. Paylaşım yapan içgüdüleriniz olmasın 

Olayın sıcağıyla, sosyal medyada paylaştıklarınızın tamamen içgüdüsel olmadığından emin olun. Söz konusu gönderinin kapsamı, aslında sizin iletmek istediğiniz mesajdan çok farklı olabilir. Özellikle hassas içeriklerin yanlış bilgilerle yayılması tüm topluma zarar verebilir. 

13. Sosyal medya yarışına dikkat edin 

Doğal afetlere dair bilgiler paylaşırken ilk sırada olana değil, güvenilir olana değer verin. Takip ettiğiniz medya kuruluşlarının anında paylaşma güdüsü içinde olmadığından emin olun. Haberlere konu olan kişilerin her zaman doğal afet uzmanları olmadığını unutmayın. 

14. Yalancı çoban hikayesine dönmesin 

Sağlıklı bilgi akışının olmadığı ortamlarda şüpheli, yanlış veya asılsız bilgiler paylaşan hesapların itibarının düştüğünü ve inandırıcılığının azaldığını unutmayın. Yanlış bilgi paylaşmanın olumlu geri dönüşleri olmayacaktır.  

15. Doğru bilgi için sabredin 

Yetersiz veya eksik bilgiler panik ortamını artırır. Yaşanan felaketin büyüklüğü hakkında bilgi almak için beklemek gerekebileceğini unutmayın. Merak duygusunun ön plana çıktığı bu tip zamanlarda, güvenilir olmayan bilgiler su yüzüne çıkabilir. Bilgi eksikliğini yanlış bilgilerle örten içeriklerden kaçının. 

16. Felaket öncesi hazırlıklı olun 

Sosyal medyadan yerel yönetimlerin, belediyelerin, ilgili kurumların hesaplarını takibe alarak güncel ve güvenilir bilgiler edinin. Bu sayede doğal afetler sırasında ne yapabileceğinize dair yeni yöntemler de öğrenebilirsiniz. 

Kaynak: teyit.org

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter Birdwatch Özelliği, Bilgi Kirliliğini Önleyecek

Facebook, asılsız koronavirüs haberleri ile etkileşime girmiş kişileri uyaracak

Instagram, asılsız bilgiler içeren hikayeleri bulanık gösterecek 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz