Sosyal Medya Şikayetler

Şikayetvar, kısa bir süre önce sosyal medya platformlarıyla ilgili en çok şikayet edilen konuları derledi. Aktarılan detaylara göre; sosyal medya platformlarına ilişkin şikayetler, yüzde 262 arttı. Sosyal medya kullanıcılarının, en çok hesaplarına giriş yaparken sorun yaşadığı tespit edildi. Hesapların çalınması ve sahte hesapların kapatılmaması da öne çıkan diğer şikayet konuları arasında yer aldı. En çok şikayet edilen uygulama ise Discord oldu. 

Teknolojinin ilerlemesi ve dijitalleşme süreçlerinin hızlanmasıyla birlikte, sosyal medya günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. ‘We Are Social’ın “Digital 2021” raporuna göre; Türkiye, bir günde ortalama 7 saat 29 dakikayı internette geçiriyor. 16 ve 64 yaş arasındaki kullanıcılar için günlük ortalama sosyal medya kullanımında, Türkiye 2 saat 57 dakika ile dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor. Şikayetvar da bu kapsamda, kullanıcıların sosyal medya platformlarıyla ilgili en çok şikayet ettiği konuları bir araya getirdi. 2020 ve 2021 yılının ilk dört ayını karşılaştıran Şikayetvar verilerine göre; WhatsApp, Telegram ve Signal gibi markaları kapsayan sosyal medya iletişim uygulamaları kategorisinde şikayet artış oranı, yüzde 560’a yükseldi. Bu yükselişte, WhatsApp’ın güncelleme krizinin önemli bir etkisi olduğu gözlemlendi. Bununla birlikte, söz konusu süreçte WhatApp şikayetleri de yüzde 388 artış gösterdi. 

Aktarılan diğer detaylara göre; sosyal medya platformlarıyla ilgili şikayetler, 1 yıllık süre içerisinde yüzde 262 arttı. En çok şikayet artışının yaşandığı platform, yüzde 1014’lük bir artış ile daha çok video oyunu oynayan tüketiciler tarafından kullanılan “Discord” oldu. Listede Discord’u, yüzde 610’luk şikayet artışıyla TikTok ve yüzde 567’lik şikayet artışıyla Snapchat takip etti. Sırasıyla Instagram, Facebook ve Twitter da şikayet artış oranıyla öne çıkan diğer sosyal medya platformları arasında yer aldı. Türkiye’de sıklıkla kullanılan YouTube’un şikayet artış oranının, yüzde 102’ye yükseldiğinin de altı çizildi.  

İşte sosyal medya uygulamaları ile ilgili en çok şikayet edilen konular! 

Sosyal Medya Uygulamaları Şikayet

Şikayetvar verilerine göre, sosyal medya uygulamaları ile ilgili en çok şikayet edilen konular ise şu şekilde: 

  • Giriş yaparken yaşanan şifre sorunları, 
  • Hesap çalınması, başkası adına hesap açılması, sahte hesapların kapatılmaması,  
  • Kimlik doğrulama sorunları,  
  • Mail veya doğrulama kodlarının alınamaması 
  • Erişim engeli ve erişim kısıtlamaları, 
  • Hesapların gerçek olmayan sebeplerle kapatılması, 
  • Hesabın askıya alınması sonrasında erişim sağlanamaması, 
  • Yayın ve paylaşım kısıtlamaları, 
  • Hesaptan kazanılan paraları çekme sorunu, 
  • Reklam ödemelerinin fazladan alınması veya mecranın reklam vermeye kapatılması. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Şikayetvar, Platform Üzerinden Yapılan En İlginç Şikayetleri Açıkladı 

Şikayetvar, Bankalarla İlgili Verileri Derledi: İşte En Çok Sorun Yaşanan Konular! 

Kripto Para Şikayetleri Yüzde 8 Bin Artış Gösterdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz