Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalŞikayetvar, Bankalarla İlgili Verileri Derledi: İşte En Çok Sorun Yaşanan Konular! 

Şikayetvar, Bankalarla İlgili Verileri Derledi: İşte En Çok Sorun Yaşanan Konular! 

Şikayetvar, kısa bir süre önce bankalar ile ilgili verileri derledi. Derlenen veriler, bankalara ilişkin en çok sorun yaşanan konulara da ışık tuttu. Aktarılan detaylara göre; tüketicilerin bu sektörde en çok şikayet ettiği konu, kart aidat ücretleri oldu. Bununla birlikte; özel bankalar ve kamu bankalarına ilişkin en çok şikayet Nisan ayında gelirken 2020’de 1 milyonu aşkın kişi, bankalara dair araştırma yapmak için ‘Şikayetvar’ platformunu ziyaret etti.  

120 bin markanın, 6 milyon bireysel üyenin ve milyonlarca ziyaretçinin buluştuğu Şikayevar, kısa bir süre önce bankalar ile ilgili verileri derlediğini duyurdu. Geçen yıl içerisinden derlenen veriler, bankalarla ilgili en çok şikayet edilen konulara da ışık tuttu. Milyonlarca kullanıcısı bulunan bankalarla ilgili çözüm bekleyen konuları derleyen ‘Şikayetvar’ verilerine göre; bu alanda en çok şikayet edilen konu, kart aidat ücretleri ve iadesinde yaşanan sorunlar oldu. Bunu; banka kartı ve kredi kartının teslim edilme sorunu, ATM’den yatırılan paranın hesaba geçmemesi ve ATM’nin işlem yaparken kartı yutması gibi sorunlar izledi. 

Aktarılan diğer detaylara göre; 2020’de bankalarla ilgili araştırma yapmak için Şikayetvar’ı, 1 milyon 361 bin 507 kişi ziyaret etti. Alt kırılımlara bakıldığında özel bankaları 731 bin 383, kamu bankalarını 607 bin 139, katılım bankalarını 69 bin 784 ve kalkınma ve yatırım bankalarını 17 bin 187 kişi ‘Şikayetvar’ platformu üzerinden inceledi. Çalışmada ayrıca; özel bankalar, kamu bankaları, katılım bankaları ve kalkınma-katılım bankaları kategorileri incelendi. Bu 4 kategori toplamında, banka sektörü özelinde 2020’de şikayet artış oranı yüzde 99 oldu. Platforma, özel bankalarla ilgili 2020’de toplam 124 bin 693 şikayet geldi. Bu kategoride bir yıllık şikayet artış oranı, yüzde 39 seviyesinde gerçekleşti. 2020’nin Nisan ayı, 13 bin 929 şikayetle özel bankalarla ilgili en çok şikayet gelen ay oldu. 8 bin 173 şikayet ile ise Şubat ayının, özel bankalara ilişkin şikayetlerin en az geldiği ay olduğu ifade edildi. 

Şikayetvar’ verileri, kamu bankalarıyla ilgili 2020 yılında toplam 113 bin 988 şikayet geldiğini gösterdi

Şikayetvar Verileri 2020 

‘Şikayetvar’ verileri, kamu bankalarıyla ilgili 2020 yılında toplam 113 bin 988 şikayet geldiğini gösterdi. Bu kategoride şikayet artış oranı, bir önceki yıla göre yüzde 261 arttı. Mart’ta 5 bin 91 olan şikayet sayısı, Nisan ayında zirveye ulaşarak 25 bin 596 seviyesini gördü. 2020’de katılım bankalarındaki şikayet artış oranı ise yüzde 189’u buldu. 2019’da 2 bin 504 olan şikayet sayısının, 2020’de 7 bin 247’ye çıktığı gözlemlendi. Bin 236 şikayet sayısıyla Mart ayı, 2020’de şikayetin en çok arttığı ay oldu. Kalkınma ve yatırım bankaları sektörü incelendiğindeyse, şikayet artış oranının yüzde 144 olduğu görüldü.  

Bankalarla ilgili en çok şikayet edilen konular ise şu şekilde: 

  • Banka kart aidat ücretinin alınması ve iadesinin olmaması  
  • Banka kartı ve  kredi kartının teslim edilme sorunu  
  • ATM’den yatırılan paranın hesaba geçmemesi  
  • ATM’nin işlem yaparken kartı yutması  
  • İnternet ve mobil bankacılığa girişte sorun olması  
  • Müşteri hizmetlerine bağlanmada hatta çok fazla bekleme ve bağlanamama  
  • İhtiyaç kredisi çekme-ödeme kanallarının yetersiz olması  
  • Sicil affının reddedilmesi ve buna bağlı olarak kredi alamama 
  • İnternet alışverişlerinde 3D secure kod onayı gelmeden işlemin yapılması 
  • Kredi kartı limit artırım talebinin olumsuz olması 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kripto Para Şikayetleri Yüzde 8 Bin Artış Gösterdi!

2019’da 2,2 milyar tweet atıp en çok bunları konuştuk

Kamu Bankaları, Tek Bir ATM Bünyesinde Toplanıyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR