Çarşamba, Eylül 30, 2020
Ana Sayfa Teknosafari Sosyal Medya Tasarısı Konusunda Partiler Arası Uzlaşma Yok

Sosyal Medya Tasarısı Konusunda Partiler Arası Uzlaşma Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan sosyal medya tasarısı ile ilgili olarak, partiler arasında uzlaşma olmadığı ve tasarının ertelenebileceği belirtildi. 

Önceki hafta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen Sosyal medya tasarısı hakkında çalışmalar sürüyor. Erdoğan’ın bu konuda düzenleme yapılması talimatıyla başlayan çalışmalar ile düzenlemenin ilk detayları belli olmuştu.

Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlara temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi; Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube gibi platformlarda yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde kaldırılması zorunluluğu ve kaldırılmaması halinde yüksek cezalar öngörülüyordu.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, AK Parti, sosyal medya düzenlemesinin Ekim’den önce çıkartılması için önerilerini diğer partilere götürdü. Bazı hükümlerin revize edilmesine rağmen, yasa tasarısında henüz bir uzlaşma sağlanamadı. Teklifin bugün TBMM’nin gündemine getirilmesinden sonra yeni uzlaşma arayışı bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, TBMM Genel Kurulu’nun ne zaman tatile gireceği, hangi yasaların öncelikle çıkartılacağı konusunda muhalefetle yapılan görüşmelerde, ana unsur sosyal medya düzenlemesi oldu. Muhalefet partileri, bu düzenlemenin içeriğindeki bazı unsurlara karşı çıkarken, diğer yasaların görüşülerek, 15 Temmuz oturumunun ardından TBMM’nin tatil edilmesini istedi.

Uzlaşma Sağlanamadı

sosyal medya düzenlemesi

AK Parti ise sosyal medya düzenlemesinin de öncelikli yasalar arasına alınması, diğer partilerden gelecek önerilerle yeniden şekillendirilmesiyle ilgili temaslar yaptı. Temaslarda uzlaşma çıkmadı. Teklifin TBMM’ye verilmesi, sonra yeni bir görüşme trafiğinin yapılması planlanıyor. Muhalefet, özel kişisel bilgilerin emniyet ve yargıya verilmesiyle ilgili hükümlere kesin bir dille karşı çıkıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

Taslakta Neler Var?

AK Parti’nin taslak önerisinde, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya kuruluşlarının, Türkiye’de şube açması ve bunların reklam gelirleri üzerinden vergilendirilmesi bulunuyor. Düzenlemede, “yasalara göre suç sayılan eylemler, sosyal medyada da suç kabul edilsin. Suç işleyenler ile ilgili bilgileri sosyal medya kuruluşları yargı ile paylaşsın” önerisi bulunuyor. Suç unsuru taşıyan içeriklerin 24 saat içerisinde sosyal medyadan kaldırılması da düzenlemeler arasında bulunuyor.

Bu çalışmaya göre, Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurtiçi veya yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü olacak. Bunu yerine getirmeyenlere, bir milyon Türk lirasından beş milyon Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak.

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı sosyal medya ile ilgili düzenlemede Almanya modelinin örnek alındığı belirtiliyor. Almanya’da, 2018 yılında yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre, sosyal medya platformlarında yer alan zararlı içeriklerin (terör, nefret suçları başta olmak üzere) 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon Euro’ya varan para cezaları öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Sosyal Medya Düzenlemesi Yolda

Sosyal Medya Düzenlemesi ile İlgili Detaylar Belli Oldu! 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi Mi 10T ve Mi 10T Pro’yu Resmi Olarak Tanıttı

Xiaomi, 144 Hz ekran tazeleme hızı olan yeni akıllı telefonları Mi 10T ve Mi 10T Pro’yu özellikleri ve fiyatıyla tanıttı. Xiaomi’nin yeni üst segment...

Apple’ın Yeni Emojileri iOS 14.2 Geliştirici Beta Sürümünde Ortaya Çıktı

Apple, eylül ayında tüm kullanıcılarına sunduğu iOS 14’ün ikinci beta sürümünü yayımladı. Apple’ın iOS 14.2 ismiyle yayımlanan geliştirici beta sürümünde şirketin kullanıcılarına sunacağı yeni...

Vivo Orta Segmentte Dikkat Çeken Vivo X50e 5G Modelini Tanıttı

Kısa süre önce Türkiye pazarına giriş yapan Çin merkezli tüketici elektroniği şirketi Vivo, yeni akıllı telefonu X50e 5G modelini tanıttı. Vivo’nun yeni akıllı telefonu...

LG, Katlanabilir Akıllı TV’si Signature OLED RX’i Ekimde Satışa Sunacak

LG, 65 inç boyutundaki katlanabilir televizyonunu ekim ayının sonunda satışa çıkaracağını duyurdu. Şirket geçen sene ABD’de düzenlenen CES (Tüketici Elektroniği Fuarı)’de gösterdiği katlanabilir akıllı...

2000 mb/saniye Hıza Sahip Sandisk Extreme Pro V2 Tanıtıldı

Western Digital Corp. önceki nesillere göre neredeyse 2 kat daha fazla hız sunan yeni SanDisk taşınabilir SSD'yi tanıttı. Mobilite ve yüksek kaliteli içerik taleplerine...