google-ucuncu-parti-uygulama-magazalarina-izin-verecek
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Google, Android 12 ile ilgili yeni politikalarının sonucu olarak üçüncü parti uygulama mağazalarının kullanımını kolaylaştıracağını açıkladı. Ödeme sistemi açısından da değişiklikler sunacak olan bu yeni politikalar, Play Store uygulama içi ödeme işlemlerini kapsamayacak.

Google, geliştirici politikaları konusundaki yeni değişiklikleri ana hatlarıyla açıkladı. Bu gelişmeler ışığında Android 12 güncellemesinde üçüncü parti uygulama mağazalarının kullanımını daha kolay bir hale getiriyor. Şimdiye dek Google Play, Android kullanıcıları için güvenli ve kolay bir şekilde uygulama indirebilmenin tek yoluydu ve bu da geliştiriciler tarafından eleştirilere maruz kalan bir tutumdu. Google’ın bir anlamda da tekelleşmeye karşı bir önlem olarak vaat ettiği bu politika, şirketin üzerindeki endişeleri bir nebze yok edebilir. Google, açıklamasında sunulacak olan yeni değişikliklerin yanı sıra güvenlik önlemleri konusunda taviz verilmeyeceğinin de altını çizdi.

Üçüncü Parti Uygulama Mağazası, Google’ı Dava Etmişti

google üçüncü parti uygulamalar

Bu değişikliğin aslında en temel sebebi, muhtemelen geçtiğimiz ay Epic Games ile Google şirketlerinin yaşadığı yasal problemler. Daha önce size bahsettiğimiz üzere Epic Games, Epic Games Store uygulamasının LG ve OnePlus marka cihazlarda indirilmesini engellediği için Google’a dava açmıştı. Söz konusu davada Google, sadece bununla suçlanmıyor. Aynı zamanda Google’ın, cihazlara üçüncü parti uygulama mağazalarının indirilmesini engellediği de Epic Games’in suçlamaları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu yasal süreçten dolayı Google’ın geliştirici politikalarını daha esnek bir hale getirme girişiminde bulunmuş olduğu tahmin ediliyor.

Üçüncü parti uygulama mağazalarının kullanımına izin veren Google, yaptığı açıklamada bu yeni politika doğrultusunda meydana gelecek değişikliklerin Google Play uygulama içi ödeme özelliğini etkilemeyeceğini belirtti. Şirketin yaptığı açıklamaya göre uygulamalarında ücretli dijital içerikler sunan geliştiricilerin, yine Google Play’in faturalandırma sistemini kullanacağını belirtti. Bu tutumunu netleştirmek için ödeme politikasında ayarlamalar yapan şirket, halihazırda dijital ürünleri için bu sistemi kullanmayan bütün geliştiricilerin 30 Eylül 2021‘e kadar bu yeni politikayı dijital ürünlerinde uygulamaya başlaması gerektiğini belirtiyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz