SpaceX 'in Crew Dragon Kapsülü ve Astronotlar Dünya’ya Döndü
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

SpaceX için bir dönüm noktası olan ve Mayıs ayı sonunda Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlenen Crew Dragon kapsülü görevini tamamlayarak Dünya’ya döndü. 

Elon Musk’ın dümeninde yer aldığı SpaceX’in uzay yolculuğu için bir dönüm noktası olan ilk insanlı uçuş başarılı bir şekilde tamamlandı. Mayıs Ayı sonunda başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenen ve 2 aylık görevini tamamlayan Crew Dragon Dünya’ya döndü. NASA astronotları Türkiye saatiyle 21:48’de Florida açıklarında suya iniş yaptı.

Atlantik Okyanusu’nun Florida kıyılarına yakın sulara iniş yapan Crew Dragon uzay aracı, saatte yaklaşık 560 kilometre hızla alçalırken, 5500 metre yükseklikte ilk paraşüt sistemi açıldı, daha sonra kapsülü yavaşça suya indiren ikinci paraşüt sistemi 1800 metre irtifada devreye girdi.

NASA’dan yapılan açıklamada, SpaceX tarafından üretilen “Crew Dragon” mekiğinin parçası olan kapsülün, atmosfere girdikten sonra paraşütle Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısındaki Pensecola kenti açıklarında suya indiği belirtildi. Bu, ABD’nin 45 yıl aradan sonra uzaydan denize yaptığı ilk iniş olmanın yanında, özel bir şirketin geliştirdiği roket ve mekikle gerçekleştirilen ilk insanlı uzay yolculuğunu dönüş seferiyle tamamlamış oldu.

Crew Dragon Neden Önemli

SpaceX’in Crew Dragon Kapsülü şirket için olduğu kadar hem ABD hem de NASA için kritik öneme sahip. 2011 yılından bu yana kendi uzay seyahatini düzenleyemeyen NASA bu zamana dek 80 milyon dolar bedelle ancak farklı ülkelerin uzay yolculuğunda koltuk satın alabiliyordu. Ancak SpaceX’in tekrar kullanılabilir Falcon 9 roketleri başta olmak üzere birçok yenilikçi teknoloji sayesinde bu uçuş çok daha düşük bir maliyet ile gerçekleştirilebildi ve SpaceX ilk insanlı uçuşunu başarılı bir şekilde tamamladı.

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘i başarılı bir şekilde ISS’ye ulaştıran SpaceX tarihi bir görevi yerine getirmişti. Mayıs ayı sonunda görevine başlayan astronotlar ISS’deki çalışmalara katkı sundu ve ardından görevin 3. aşaması başladı. Dönüş yoluna geçen Dragon Crew başarılı bir şekilde okyanus üzerine iniş yaptı. Bu aynı zamanda SpaceX’in insanlı ilk inişi olarak da tarihe geçmiş oldu.

İlginizi Çekebilir:

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

Elon Musk’ın SpaceX ve Uzay Macerası – Teknoloji Dosyası #1

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz