angela merkel koronavirüs

Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel ’e aşı yapan doktorda yeni tip covid-19 tespit edilince Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert dün (22 Mart) yapmış olduğu açıklama ile Merkel’in kendisini karantinaya aldığını belirtmişti. Almanya’nın Başbakanı Merkel’e bu durumun fark edilmesinin ardından covid-19 testi yapılmıştı. Angela Merkel ’in koronavirüs testinin sonucu negatif çıktı.

Merkel’in geçen cuma günü doktora gidip aşı vurulduğunu ve aşı vuran doktorun yapılan covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından Merkel, dün yaptığı bir basın açıklaması ile kendisini karantinaya aldığını ve hükümet işlerini evden yürüteceğini aktarmıştı. Ardından Angela Merkel ‘e koronavirüs testi yapılmıştı.

 Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, bugün Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada: “Bugün (Merkel’e) yapılan test negatif çıktı” ifadesini kullandı. Seibert ayrıca, Merkel’e önümüzdeki günlerde başka testlerin de yapılacağını belirtti. Almanya Başbakanı Merkel’in durumunun iyi olduğu ve bugün gerçekleştirilen kabine toplantısına telekonferans yoluyla bağlanarak toplantıya başkanlık ettiği de Alman Hükümet Sözcüsü Seibert tarafından belirtildi. 

Almanya’da vaka sayısı artıyor

Almanya’da son 24 saatte tespit edilen koronavirüs vaka sayısı 3 bin 911 oldu. Açıklanan son verilerle birlikte vaka sayısı  28 bin 784’e yükselirken, virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 116 oldu. 

Türkiye’de toplam vaka bin 236

Türkiye’de ilk vakanın (10 Mart) tespitinden sonra, ülkemizde de çeşitli önlemler ve tedbirler alınmaya başlandı. Yurt dışından ve Umre’den gelen vatandaşların karantinada tutulması ve zorunda olmadıkça vatandaşların sokağa çıkmama uyarısı gibi birçok önlem alınıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam (22 Mart) yapmış olduğu son koronavirüs açıklamasınds bin 236 vatandaşımızda koronavirüsün tespit edildiği ve bugüne kadar 30 vatandaşımızın covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz belirtilmişti. 

Avrupa’da durum kritik

Küresel çapta bir krize dönüşen koronavirüs salgının etkilerinin en fazla ve en sert görüldüğü gölgelerden olan Avrupa’da her geçen gün vaka ve hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Ülkelerin covid-19 salgını sebebiyle alınan önlemlerin arttırıldığı bu dönemde, birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Avrupa dahil olmak üzere birçok ülke salgının yayılımını durdurmak için çeşitli uygulamalarda bulunuyor. 

İtalya’da 620 kişi daha hayatını kaybetti

Çin’i geçerek koronavirüs salgınında en fazla insanın hayatını kaybettiği ülke olan İtalya’da açıklanan son 24 saat verilerine göre 4 bin 790 yeni vaka tespit edildi. Tespit edilen yeni vakalarla birlikte toplamda 63 bin 928 kişide virüsün enfekte olduğu belirtilmiş oldu. İtalya’da hayatı felç etme derecesine getiren koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 6 bin 78 oldu.

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

KENDİNİ KARANTİNAYA ALAN ADAM – DigiToll #EVDEKAL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs açıklaması