Genetik Klon

ABD’li bilim insanları, 30 yıl önce ölen bir siyah ayaklı dağ gelinciğinin genetik materyalinden klon üretmeyi başardı. Yaşanan gelişme ile ilk kez Kuzey Amerika’da nesli tükenmekte olan bir hayvanın klonlandığı ifade edildi. Uygulanan tekniğin, müdahale edilmemesi durumunda nesli tükenme riskiyle karşı karşıya kalan türlerin kurtarılmasına destek olabileceği dile getirildi.  

ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi, 30 yıl önce ölen bir siyah ayaklı dağ gelinciğinin genetik materyalini kullanarak klon üretmeyi başardı. Üretilen klonun, nesli tükenmekte olan ve Kuzey Amerika’da yaşayan türün ilk genetik kopyası olduğu ifade edildi. Yetkililer, yaşanan gelişme ile ilk kez Kuzey Amerika’da nesli tükenmekte olan bir hayvanın klonlandığına işaret etti. Uygulanan tekniğin, müdahale edilmemesi durumunda yok olma riskiyle karşı karşıya kalan türlerin kurtarılmasına destek olabileceği dile getirildi. Aktarılan detaylara göre; 10 Aralık’ta doğan Elizabeth Ann, yaklaşık 30 yıl önce yaşamış olan dağ gelinciği Willa’nın dondurulan hücrelerinden üretildi. ‘ViaGen Pets & Equine’deki bir ekip, Willa’nın genetik materyalini kullanarak embriyolar yarattı.  

Diğer yandan; siyah ayaklı dağ gelinciğinin, Kuzey Amerika’ya özgü tek gelincik türü olduğu da biliniyordu. Söz konusu türün, 1981 yılında Wyoming’de yaşayan bir çiftçi tarafından tekrar görülene kadar neslinin tükendiği düşünülüyordu. Tür, 1990’lı yıllarda bilim insanları tarafından esir alınmış ve neslinin tükenmemesi için kontrollü bir üreme programının parçası haline getirilmişti. Elizabeth Ann’in de benzer şekilde, yapılacak araştırma çalışmaları kapsamında vahşi doğaya bırakılmadan kontrol altında tutulacağı ifade edildi. Araştırmacılar; klonlanan gelinciğin çiftleşmesi durumunda, türün genetik çeşitliliğini artırabileceğine ve popülasyonu iyileştirebileceğine işaret etti. Gelecek aylarda, proje kapsamında embriyo bazlı daha fazla klon üretileceğinin de altı çizildi.  

Hayvan klonlama ile ilgili dünya genelinde yaygın bir etik kaygı olduğu da biliniyordu 

Hayvan Klonlama

Bilim insanları, daha önce Moğol vahşi atı gibi nesli tükenmekte olan diğer türleri de klonlamıştı. Fakat hayvan klonlama ile ilgili, dünya genelinde yaygın bir etik kaygı olduğu da biliniyordu. Elizabeth Ann’in, klon işleminin bir koruma aracı olarak kullanımına dikkat çekebileceği ve bu etik kaygının ortadan kalkmasına destek olabileceği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Evcil Hayvan Sahiplerine Ev Temizliği İçin İpuçları! 

Çin’in 500 Metrelik ‘FAST’ Teleskobu, Nisan’da Dünya Genelindeki Bilim İnsanlarının Araştırmalarına Açılıyor! 

Maskenin Karbondioksit Zehirlenmesi Yarattığı İddialarına Bilim İnsanları Yanıt Verdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz