Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Dijital Instagram 'Birlikte İzle' Özelliği Nasıl Kullanılır? 

Instagram ‘Birlikte İzle’ Özelliği Nasıl Kullanılır? 

Sık sık yaptığı güncellemelerle adından söz ettiren Instagram, bünyesine yeni bir özellik daha ekledi. Son yapılan güncellemeyle kullanıcıların; ‘Messenger’ mesajlarını da Instagram üzerinden yönetebilmeye başladığı uygulamaya, şimdi de ‘Birlikte İzle’ özelliği geldi. Peki Türkiye’de de kısa bir süre önce kullanıma açılan Instagram ‘Birlikte İzle’ özelliği nedir ve nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde…

2020 yılı, COVID-19 salgını nedeniyle tüm dünyanın evinde geçirdiği bir yıl oldu. Bu süreçte, sosyal medya kullanımı da önemli oranda artış gösterdi. Teknoloji şirketleri, hem bu ilgiyi karşılamak hem de insanları evinde kalmaya teşvik etmek amacıyla birçok yeni özelliği kullanıcı beğenisine sundu. Salgın riski devam ederken Instagram da kullanıcıların, evlerinde arkadaş çevrelerinden kopmadan keyifle vakit geçirebilecekleri ‘Birlikte İzle’ isimli bir özelliği bünyesine ekledi. 

Instagram ‘Birlikte İzle’ nedir? 

İnstagram Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

Peki Türkiye’de de kısa bir süre önce kullanıma açılan Instagram ‘Birlikte İzle’ özelliği nedir ve nasıl kullanılır? ‘Birlikte İzle’, Instagram’da görüntülü sohbet sırasında arkadaşlarınızla eş zamanlı videolar izleyebileceğiniz ve beğendiğiniz gönderilere birlikte göz atabileceğiniz bir özellik olma niteliği taşıyor. Instagram’ın yeni arayüze geçmesiyle aktif hale getirdiği özellik sayesinde; kullanıcılar, içerikleri arkadaşlarıyla aynı anda görüntüleyebiliyor, hoşlarına giden bir gönderiyi paylaştıklarında anında geri dönüş alabiliyor ve arkadaşıyla ortak değerlendirmelerde bulunabiliyor.

COVID-19 vaka sayılarının artış göstermesi ve sokağa çıkma yasaklarının yeniden gündeme gelmesi nedeniyle, söz konusu özelliğin beğeni toplayacağı tahmin ediliyor. Instagram’da  kullanıcıların, arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmelerini sağlayan özellik sayesinde; evde geçirilen vakitler daha keyifli hale gelebiliyor. Diğer yandan; söz konusu yenilik, evde kalmayı tercih eden kişilerin de sosyal çevreleriyle paylaşım halinde kalmalarını sağlıyor.

Kullanıcılar; beğendikleri gönderilerle birlikte, Instagram’ın önerdiği video ve fotoğraflara da arkadaşlarıyla birlikte göz atabiliyor ve kaydettikleri gönderileri, anlık olarak paylaşabiliyor. Birkaç ay önce duyurulan ve merakla beklenen ‘Birlikte İzle’ özelliği, güncel olarak Instagram kullanıcıları tarafından aktif olarak kullanılabiliyor ve evde geçirmek zorunda olunan zamanlar daha eğlenceli bir hale getirilebiliyor. 

Instagram ‘Birlikte İzle’ özelliği nasıl kullanılır? 

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

Peki Instagram ‘Birlikte İzle’ özelliği nasıl kullanılır? Özelliği kullanmak için öncelikle, Instagram’da mesaj kutunuza geliyorsunuz ve sağ üstte bulunan kamera simgesine dokunuyorsunuz. Karşınıza çıkan arkadaş listesinden kiminle görüntülü sohbet etmek istediğinizi seçiyor veya kısa yol olarak, arama motoruna kişinin kullanıcı adını yazarak da görüntülü arama başlatabiliyorsunuz.

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

Arama yapacağınız kişiyi veya kişileri belirledikten sonra, sağ üstte bulunan ‘Başlat’ seçeneğine dokunuyorsunuz.  

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

Görüntülü sohbet sırasında; alt kısımda fotoğraf çekme simgesi, medya simgesi ve ‘Ekle’ butonunu görüyorsunuz. Solda bulunan fotoğraf çekme simgesine dokunarak, görüntülü sohbetinizi fotoğrafını alabiliyor ve arkadaşınıza da gönderebiliyorsunuz.  

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

‘Medya’ simgesine dokunduğunuzda ise karşınıza çıkan ‘IGTV’ videolarından bir video seçerek arkadaşınızla birlikte izleyebiliyorsunuz.

Birlikte İzle Nasıl Kullanılıt?

Birlikte izlediğiniz gönderiyi ekrandan kaldırmak istediğinizde, gönderinin sağ üst köşesinde yer alan ‘Kaldır’ yazısına dokunuyorsunuz. 

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

‘IGTV’ simgesinin yanında yer alan kalp simgesine dokunduğunuzda, beğendiğiniz gönderiler arasından herhangi bir video veya postu seçerek arkadaşınızla paylaşabiliyorsunuz. 

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

‘Kaydedilen Gönderiler’ simgesine dokunduğunuzda ise kaydettiğiniz gönderiler arasından arkadaşınızla paylaşmak istediğiniz bir gönderiyi seçerek birlikte inceleyebiliyorsunuz.

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

‘Önerilenler’ simgesine tıkladığınızda, karşınıza çıkan Instagram’ın sizin için önerdiği gönderiler arasından paylaşmak istediklerinizi seçip görüşmedeki kişiyle birlikte göz atabiliyorsunuz. 

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır? 

‘Ekle’ simgesine dokunarak da sohbet grubuna başka arkadaşlarınızı ekleyebiliyor ve grup halinde bir görüntülü sohbet gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

Ekranın yukarısında ise sırasıyla kamera, mikrofon ve ‘X’ simgelerini görüyorsunuz. ‘Kamera’ simgesine dokunduğunuzda, kameranızı kapatabiliyor ve sohbette olan kişilerin sizi görmesini engelleyebiliyorsunuz. Kameranızı kapattığınızda ayrıca, arkadaşlarınızla videolar izleyebiliyor ve gönderilere birlikte bakmaya devam edebiliyorsunuz.

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

‘Mikrofon’ simgesine dokunduğunuzda da sesinizi kapatabiliyor ve karşı tarafın, sizi duymasını engelleyebiliyorsunuz.

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

Görüntüyü değiştirmek ve arka veya ön kameranızı kullanmak istediğinizde de okların yer aldığı simgeye dokunmanız yeterli oluyor.

Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

‘X’ simgesine dokunmak ise görüntülü aramanın sonlandırılmasını mümkün kılıyor.

 Birlikte İzle Nasıl Kullanılır?

Konuşmayı bitirdikten sonra, karşınıza çıkan seçenekler arasından Instagram’ın görüntülü sohbet kalitesini bir kullanıcı olarak değerlendirebiliyorsunuz. Görüntülü aramanız esnasında; gelen mesajları görmek, bu mesajlara cevap vermek ve bildirimlere bakmak gibi telefonla yapabileceğiniz diğer işlemleri, sohbeti sonlandırmadan da yapabiliyorsunuz. Bu işlemleri yaptıktan sonra, tekrar görüntülü aramaya dönmek için ise mesaj kutunuza gelip görüşme gerçekleştirdiğiniz kişiye tıklamanız ve sağ üstte bulunan kamera simgesine dokunmanız yeterli oluyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izleme için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Galaxy Note 20 Ultra Eylül Ayında En Çok Satan 5G Telefon Oldu

Netflix, ‘Stanger Things’ Dizisinin 4. Sezonuna Katılan Yeni Oyuncuları Duyurdu

Oppo’nun Reno5 Serisinde 3 Farklı İşlemci Kullanacağı Söyleniyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR