SpaceX, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ve kurucusu Elon Musk olan son zamanlarda adından sıkça söz ettiren popüler uzay taşımacılığı şirketi Starlink uydularını uzaya taşımakta kullanacağı roketin testini gerçekleştirdi.

Şirket, Twitter aracılığı ile 4 Ocak Cumartesi günü Florida’da Falcon 9 roketinin statik ateş teslerinin tamamlandığını duyurdu. 2020 yılının ilk uydusunu 6 Ocak Pazartesi günü uzaya göndermeyi planlıyor.

Fırlatma işlemine nasıl hazırlanılıyor?

Falcon 9 roketi, 3 Ocak günü bulunduğu hangardan çıkartılıp planlanan test ateşlemesinden önce fırlatma rampasına yerleştirildiği de açıklandı. İki aşamalı bu işlemin son aşaması 6 Ocak Pazartesi günü saat 09:19’a kadar tamamlanması planlanıyor.

Fırlatma işlemi öncesinde SpaceX aracı rutin olarak gerçekleştirilen statik yangın testini de başarıyla sonuçlandırdı. Çok önemli bir aşama olan roketin kalkış anı öncesi bu testte başarıya ulaşmak büyük önem arz ediyor. Projede görev alan mühendisler Falcon 9’un Pazartesi günü planlanan fırlatma süreci öncesinde son verileri toplayarak bu sürecin başarıya ulaşıp ulaşamayacağı hakkında son değerlendirmelerini gerçekleştiriyor.

Pazartesi günü hava koşullarının fırlatma için ideal olması bekleniyor. Hava durumu tahminlerine göre Pazartesi günü roketin fırlatılması için ideal bir hava olma olasılığı yüzde 90’un üzerinde. Tüm bu gelişmelerle birlikte bilim dünyası heyecanlı bir şekilde SpaceX’ten gelecek son haberleri bekliyorlar.