SpaceX, küresel bir uydu internet ağı projesini gerçekleştirmek için başlattığı Starlink projesi kapsamında 60 tane uydusunu daha başarılı bir şekilde uzaya fırlattı.

Elon Musk’ın dünyanın ulaşılamayan her noktasını internet ile buluşturma projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde 120 adet Starlink internet uydusunu başarılı bir şekilde uzaya göndermişti. Bugün Twitter üzerinden paylaşılan video ile birlikte bu kümeye 60 tane daha eklediğini Dünya ile paylaştı.

Eğer başarılabilirse Dünya üzerinde herhangi bir noktada internet erişimi sağlayacak olan bu proje için çalışmalar hızla sürüyor. Fırlatma görevini üstlenen Falcon 9 roketi, 60 adet Starlink uydusunu daha başarıyla uzaya ulaştırdı. Yeniden kullanılabilen Falcon 9 roketi ise başarılı bir şekilde Dünya’ya inişini gerçekleştirdi.

Şirketin hali hazırda 180 tane uydusu uzayda yerini aldı ve yörüngedeki en büyük uydu filosunu kurmayı başardı. Öte yandan SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, Starlink projesinin internet hizmetini 2020 yılının ortalarında ABD’de kullanıma açacağını belirtti. O tarihe kadar kaç adet daha uydu gönderileceği hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı ancak 42 bin Starlink uydusunun önümüzdeki yıllarda uzayda yer alması planlanıyor. Bugüne kadar 3 fırlatmada 180 adet uydu gönderen şirket, kademeli olarak internet bağlantısını kullanıma açacak. Projenin tamamı yaklaşık 10 milyar dolara mal olacak ve Dünya üzerinde herhangi bir yerde şu an kullandığımız internetin yaklaşık 45-50 katı daha hızlı bir internet bağlantısı sağlanacak.