Tecno Yatırım

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Tecno Mobile, 35 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’de üretime başladığını duyurdu. Şirketin Türkiye pazarında önemli bir oyuncu haline gelmeye yönelik yatırımının, Türkiye’nin büyümesinin yanı sıra yeni iş yaratılmasına da katkıda bulunacağı kaydedildi.  

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Tecno Mobile, 35 milyon dolarlık bir yatırım ile Türkiye’de üretime başladığını duyurdu. Mevcut yatırım ile pazarda hem ürün hem de iş modeli anlamında değişim yaratmayı hedefleyen Tecno Mobile’ın Türkiye Ülke Müdürü Hank Li, konuya ilişkin açıklamasında “İstanbul Pendik’teki üretim tesisimizde yaklaşık bin kişilik bir istihdam yaratmayı ve yüzde 10 pazar payı hedefimiz doğrultusunda Türkiye’deki yatırımlarımızı uzun vadede artırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Li, açıklamasında ayrıca “Türkiye’ye yatırım yapma kararımızda hükümetin vizyoner yaklaşımı ve sunduğu cesaret verici yatırım iklimi önemli rol oynadı. Türkiye ekonomisine inanıyor ve bizim için çok değerli olan bu pazardaki güçlü oyuncular arasında yer almayı arzu ediyoruz. Bu noktada koyduğumuz yüzde 10’luk pazar payı hedefi, bu yönde atılmış bir ilk adım. Bu pazarda kalıcı bir oyuncu olma stratejisiyle hareket ederek bu doğrultuda istihdam ve yatırım planlarımızı oluşturuyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Diğer yandan; sunduğu teknolojik ürünler ve iş modeli ile yatırımcı tarafında da kabul ve itibar gördüklerini belirten Tecno Mobile’ın ana şirketi ‘TRANSSION Holdings’in piyasa değeri, Eylül 2019’daki birincil halka arzında 4.96 milyar iken Nisan 2021 itibariyle yaklaşık beş katı değere ulaştı. Li, konuyla ilgili olarak TRANSSION’un sadece geçen yıl yaşanan yüzde 262’lik artışla, Nisan 2021 itibariyle 24 milyar dolara yaklaşan piyasa değeri bu başarının şans eseri olmadığını gösteriyor. Bu rakamlar, TECNO’nun Türkiye’ye yönelik katma değerli yatırım kararı ve istihdama verdiği önemin göstergelerini oluşturuyor” şeklinde konuştu. 

Tecno, Manchester City Futbol Kulübü gibi birçok uluslararası yapının sponsorluğunu yürütüyor

Tecno Manchester City

Manchester City Futbol Kulübü gibi birçok uluslararası yapının sponsoru olarak küresel bir marka kimliğine sahip olan Tecno Mobile’ın Türkiye pazarında önemli bir oyuncu haline gelmeye yönelik yatırımının, Türkiye’nin büyümesinin yanı sıra yeni iş yaratılmasına da katkıda bulunacağı belirtildi. Türkiye’deki kullanıcıların deneyim kalitesini yükseltmeye yönelik olarak üretim süreçlerinin yanı sıra destek ve servis alanına da yatırım yapmayı planladıklarını ileten Li, sözlerine şu şekilde devam etti: “Çin’de Merkezi Shenzen’de kurulmuş olan telekomünikasyon sektörüne yönelik güçlü Ar-Ge bölümümüz, TECNO Mobile’ın telefonlarının en gelişmiş tasarım özelliklerine sahip olmasını ve kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun seçeneği bulma fırsatı elde etmesini sağlıyor. TECNO Mobile’ın, ürünlerinde, geniş akıllı telefon pazarının farklı dinamiklerini kucaklaması ise kolaylıkla yerel özelliklere uyum göstermemize katkıda bulunuyor.” 

Türkiye’deki kullanıcılara çarpıcı bir ürün deneyimi yaşatmayı hedeflediklerini aktaran Li, daha sonra sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Orta ve üst segmentte yer alan CAMON, POVA ve SPARK’ın üretimini kapsayan yatırımımızla ürünlerimizi Türkiye’deki kullanıcıların gereksinimlerine göre özelleştireceğiz. TECNO son iki yılda teknolojik inovasyonunu, zarafet hazzı yaratan ayrıntılara sahip şık tasarımını, profesyonel fotoğraf deneyimini ve dünya çapındaki iş ortağı ağını daha güçlü hale getirerek globalleşme ve uluslararasılaşma alanında belirgin olumlu sonuçlar elde etti. Akıllı telefon sektörü, Computer Vision and Pattern Recognition (CVPR) 2020’nin Look in Person (LIP) yarışmasındaki ilk karşılaşmasında, dünyanın en iyi beyinleri ile yarışarak şampiyonluğu elde eden TECNO’nun somut başarısına tanık oldu. Diğer yandan sektörün önde gelen araştırma kuruluşu Counterpoint’in en son raporunda TECNO, yapay zeka (AI) destekli fotoğraf ve video çekimi alanında çığır açan az sayıdaki markadan biri olarak tanımlandı. TECNO’nun mükemmel fotoğraf performansı, fotoğrafçılıkta öncü olan CAMON ürün gamının en geniş fiske (flip) kitap çekimi ile 2020 Guinnness Dünya Rekorları arasında yer alması ve IFA’da (Internationale Funkausstellung Berlin) “Kamera Teknolojisi İnovasyonu 2020 Altın Ödülü”nü alması ile de dikkat çekti.” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tecno Mobile, Sevgililer Günü İçin Hediye Önerilerinde Bulundu! 

Tecno, Oyun Tutkunları İçin Geliştirdiği ‘POVA’ Akıllı Telefon Modelini Türkiye’de Satışa Sundu! 

Tecno Camon 16 Premier İnceleme – Kamerası Nasıl?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz