Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Bilim Kurulu Toplantısının ardından, koronavirüs ile mücadele kapsamında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, ayrıca basın toplantısında Türkiye’deki koronavirüs son durum hakkında da açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısının 15 bin 679’a, can kaybı sayısının ise 277’ye yükseldiğini açıkladı. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Takip Sitesi’nde yer alan son bilgilere göre bugün 14 bin 396 adet koronavirüs testi yapıldı ve 2 bin 148 kişinin sonuçları pozitif çıktı. Açıklanan verilerden sonra Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısı toplamda 15 bin 679’a yükseldi. Son 24 saatte koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 63 olarak açıklandı. Elde edilen son verilerle de eklenince Türkiye’de toplamda 277 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesinde saat 13.00’da bir araya gelen Bilim Kurulu koronavirüs ile alakalı durum değerlendirmesinde bulundu.

Düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısında il il vaka sayılarını da açıkladı. 

Bakan Koca’nın basın açıklamasının satır başları:

Çin’de başlayan olay bütün hayatı belirlemiş durumda. Hiçbirimiz bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. 24 saat içinde bile yaşam tarzı radikal değişiklikler gösterebiliyor. Dünya, bütün ulusları birleşmiş olarak ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Dünya corona virüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik.

‘’İyileşen hasta sayısı 333’’

Mücadelenin temelinde kişiler var. Lise öğrencisinden akademisyenine kadar bütün insanımız var. Bugünler tahammül ve dirayet günleridir. Bugünler şüphesiz geçicidir. Bir yönüyle bu bir savaştır. Halk sağlığı savaştır. Mümkün olduğu kadar bu savaştan ölmeden çıkmak erkenden kontrole almaktır. Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır. Bu savaşta bu gücü tanımayalım. Sizleri bu savaşta kahraman olmaya davet ediyorum. Eğer bunu başaramazsak kayıplarımız artacak. Yuvamız gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareketlilik ne kadar az olursa o kadar galip gelirsiniz. Son 24 saatte yapılan test sayısı 14 bin 396, vaka sayısı 2 bin 148. Hayatını kaybedenlerin sayısı 63. Toplam 333 hastamız iyileşti. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 277 oldu.

Bakan Koca il il vaka sayılarını açıkladı: En fazla vaka İstanbul’da

İşte Vaka sayımızı gösteren tablo. Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içindeki ölüm oranı 1.58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hedefimiz burada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak. Bugüne kadar illerimizdeki dağılımı göstermemiştik. İtalya’da bir bölgeden bütün İtalya’ya virüsün yayılmasına sebep oldu. Biz de o hatayı işlemek istemedik. Artık bütün illerimizde bu vakanın olduğunu biliyoruz. Daha çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 852. %60’lara yakın. 853 vaka İzmir, 752 vaka Ankara, 410 vaka ise Kocaeli, Konya 584 vaka bulunuyor.

Çin koronavirüs salgını için korkutan yapay zeka önlemleri aldı

Koronavirüsün biyolojik silah olduğu sebebiyle Çin ‘e tazminat davası açıldı

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz