spotify-podcast-kesif-platformu-olarak-anilan-podz-u-satin-aldi-7678767.jpg
Okuma Süresi
2 dakika

Müzik ve podcast platformu Spotify, podcast’lerin ön izleme kliplerini oluşturan bir teknoloji girişimi olan Podz ’u satın aldığını duyurdu. Podz, teaser işlevi gören podcast’ler oluşturan bir keşif platformu olarak anılıyor.

İsveç merkezli dijital müzik ve podcast akış hizmeti sunan Spotify, podcast’ler için yeni bir atılım yaptı. Şirket, podcast keşiflerine izin veren Podz platformunu satın aldığını duyurdu. 

Podz, yayıncılarının manuel olarak klip oluşturmak için kullanabileceği diğer hizmetlerden farklı olarak bünyesinde bulunan makine öğrenimi teknolojisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Podz, 100.000 saatin üzerinde sesi kullanarak eğitilmiş makine öğrenimi teknolojisi kullanıyor. Bu sayede podcast’lerden önemli anları otomatik olarak buluyor. Spotify Podz ’u satın alarak podcast’lerin önemli anlarını teaser’laştıracak ve kullanıcılara daha kolay bir seçim yapma şansı sunacak. Ayrıca, kullanıcılar tarafından da yönlendirilebilen Podz, bu sayede çok daha kişisel bir dinleme imkanı sunuyor. 

Spotify, Podz ‘u satın aldı

Pek çok teknoloji şirketinin yöneldiği podcast sektöründeki öncülüğünü korumak adına yatırımlar yapan Spotify, Podz ’u bünyesine eklediğinin haberini ise, kendi web sitesinden yayınladığı bir yazıyla duyurdu. Spotify, “Dünyanın en iyi podcast keşif deneyimini oluşturmak ve ölçeklendirmek için yatırım yapıyoruz. Podz teknolojisinin Spotify’ın keşfi teşvik etme, dinleyicilere doğru içeriği doğru zamanda sunma ve kategorinin dünya çapında büyümesini hızlandırma odaklı çabalarına tamamlayacağına ve hızlandıracağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Spotify’ın podcast keşif hizmeti olarak da anılan Podz’u ilerleyen dönemlerde platforma ekleyeceği düşünülüyor. Detaylara göre Podz entegrasyonu bu yılın sonunda kullanıcılara sunulabilir. Ancak bu konuda şirketten gelen resmi bir açıklama şu an için bulunmuyor. 

Spotify, Clubhouse ’a rakip olacak

Spotify, 16 Haziran’da Clubhouse benzeri yeni uygulaması ‘Greenroom’u iOS ve Android platformları için 135 ülke pazarında kullanıma sundu. Platformun, temel olarak Spotify çatısı altındaki Locker Room’un yenilenmiş versiyonu olduğu belirtildi. Locker Room, Spotify’ın Mart ayında Betty Labs’i satın almasıyla birlikte şirket bünyesine geçen spor içerikleri odaklı ve ses tabanlı bir sosyal ağdı. Yenilenmesiyle beraber platform, ilgi alanı yelpazesini sporun ötesine taşıyarak genişletmiş oldu. Greenroom’un, Spotify’ın halihazırda var olan 365 milyon ücretsiz ve ‘Premium’ kullanıcısını hedeflediği ifade edildi. Bu nedenle kullanıcıların, Spotify giriş bilgilerini kullanarak uygulamada oturum açabilecekleri ve sesli sohbetlere moderatörlük yapabilecekleri veya dinleyici olarak konuk olabilecekleri dile getirildi.  

İlginizi Çekebilir:

Facebook ’ta Spotify Üzerinden Müzik ve Podcast Dinlenebilecek

Spotify, ‘Sadece Sen’ Özelliğiyle Kullanıcılara Yeni Kişiselleştirilmiş Bir Deneyim Sunuyor

Müzik ya da Podcast Dinlerken İşinize Yarayacak Az Bilinen Spotify Özellikleri – Pratik Yol:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz