Pek çok akıllı telefon, lityum iyon batarya kullanıyor. Söz konusu bataryaların pil ömrü zamanla azalıyor ve kullanıcılar çabuk biten bataryalarla karşılaşıyor. İlk aldığınızda biri günü rahatlıkla çıkaran akıllı telefonların daha sonraları ciddi süre kayıpları yaşatmasının sebebi çoğunlukla budur. Xiaomi de söz konusu durumun farkında olacak ki, kullanıcılarına pil sağlığı izlemeye olanak tanıyan Pil Sağlığı Göstergesi isimli bir özellik sunmaya başladı.

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi, özellikle batarya ve hızlı şarj konusunda yaptığı atılımlarla sık sık anılıyor. Şirket geçen günlerde, rekor kıran 200W hızlı şarj cihazını ve 120W kablosuz hızlı şarj cihazını tanıtmıştı. Xiaomi şimdi ise kullanıcılarının akıllı telefonlarının pil sağlığını takip etmelerine olanak tanıyan yeni bir Pil Sağlığı Göstergesi üzerinde çalışmalara başladı. 

Xiaomi, pil sağlığı göstergesi özelliğini dağıtmaya başladı

Xiaomi, MIUI Pil Sağlığı Göstergesi özelliğini bazı akıllı telefonlarına dağıtmaya başladı bile. Söz konusu özellik ilk olarak Redmi Note 10 ile kullanıma sunulmuştu. Şimdi ise, 11 Ultra, Mi 11 Pro, Mi 11, Mi 11 Lite olmak üzere pek çok modelinde test ediyor. Bunun yanı sıra Mi 10, Redmi K40 Pro+, Redmi K40 Pro, Redmi K40 ve Redmi K40 Game Enhanced Edition da söz konusu özelliği alacak. 

Xiaomi’nin dağıtmaya başladığı yeni Pil Sağlığı Göstergesi, akıllı telefonların karışık pil yaşlanma faktörlerini göz önüne alarak pil sağlığını tahmin ediyor. Kullanım süresi, depolama sıcaklığı, depolama kapasitesi ve diğer tüm etkenler akıllı telefonların pilini etkiliyor. Xiaomi Pil Sağlığı Göstergesi de mevcut pil sağlığını görebilmek adına telefonların sıcaklığını, kapasitesini ve mevcut durumunu göz önüne alıyor ve tüketicilere durum hakkında bilgilendirme sunuyor. 

Pil sağlığı arayüzüne, uygun Xiaomi telefonlarında Sistem Ayarları> Güç Tasarrufu ve Pil> Pil sayfasına giderek erişilebilir. Pil ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için sistem, pil bozulduğunda kullanıcıyı uyarır ve böylece kullanıcılar optimum pil performansını korumak için telefonu zamanında bir servis merkezine götürebilir.

Özelliğin, kararlı sürüm hazır olduğunda Xiaomi’nin diğer akıllı telefonları için de sunacağı düşünülüyor. Ancak şirket bu konu hakkında resmi açıklama yapmadı. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi, Geliştirdiği Deprem Bildirim Sisteminin Önceden Deprem Tahmini Yapabileceğini Açıkladı 

Xiaomi Studios’un ‘Mi 11’ ile Türkiye’de Çekilen İlk Filmi ‘Journey’ Yayınlandı! 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Xiaomi, Akıllı Telefonları 8 Dakikada Şarj Edecek!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz