Edinilen bilgilere göre dijital müzik platformu Spotify, gerçek zamanlı şarkı sözü özelliğini test ettiğini doğruladı.

Yeni eklenecek özellikle birlikte artık Spotify’da şarkıyı dinlerken gerçek zamanlı olarak sözlerinde akması sağlanacak. Kısa süre önce Apple Music’in de yayınladığı özellik kullanıcılar tarafından beğenilmişti.

Apple Music, iOS 13 güncellemesiyle birlikte kullanıcılara şarkı sözlerini gerçek zamanlı görüntüleyebilme imkanı sağlamıştı. Spotfiy da eskiden bünyesinde bulunan ama daha sonra entegrasyonunu kaldırdığı özellik için tekrar çalışmalara başladı. Artık kullanıcılar senkronize bir biçimde şarkıları dinlerken sözlerini de görebilecek.

Spotify, TechCrunch’a yaptığı açıklamada özelliğin şu an için sınırlı sayıda ülkede test edildiğini belirtti. Spotify ülke ismi açıklamadı lakin dünyanın birçok yerinden ekran görüntüleri kullanıcılar tarafından paylaşıldı. Spotify’ın yeni özelliğinin geldiği söylenilen birkaç ülke ise şu şekilde: Kanada, Endonezya, Meksika. Kullanıcılar yayınladıkları ekran görüntüleriyle özelliği kullanabildiklerini dile getirdi.

https://twitter.com/notfndm/status/1194836114072166400?s=20

Yeni gerçek zamanlı şarkı sözü özelliğinde, her dize uyumlu bir şekilde ekranda görülebilecek. Yani şarkıyı dinlerken aynı zamanda şarkı sözlerine bakabilmek artık mümkün. Ayrıca belirli bir dizeye atlamak istediğinizde ekranı kaydırıp istenilen satıra dokunmak yeterli olacak.

Geçtiğimiz senelerde masaüstünde gerçek zamanlı şarkı sözleri Spotify tarafından destekleniyordu. Ancak firma bu özelliği daha sonra kaldırdı. Test aşaması onaylanırsa artık hem masaüstü hem de mobil uygulamada erişilebilecek özellik olmuş olacak.

Özelliğin ne zaman kullanıcılara sunulacağı ise şu an bilinmiyor. Ancak rakiplerinin artmasıyla birlikte çalışmalarını hızlandıran Spotify’ın bu yeni özelliği kısa sürede kullanıcıya sunacağı tahmin ediliyor.