Mike Hughes

“Çılgın” lakabıyla tanınan Mike Hughesdünyanın düz olduğunu kanıtlamak amacıyla uzaya gitmek için kendi evinde ürettiği roketini fırlatma girişimi sırasında hayatını kaybetti. 64 yaşındaki Hughes’un buhar gücüyle çalışan roketi, fırlatılmasının ardından saniyeler içinde yere çakıldı.  

“Çılgın” Mike Hughes, kendi evinde amatör şartlarda ürettiği roketini fırlatma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması sebebiyle 64 yaşında hayatını kaybetti. Hughes, daha çok Dünya’nın düz olduğuna olan inancıyla biliniyor ve düz Dünya teorisyeni olarak tanınıyordu. Basında pek çok kez “Gözüpek (Daredevil)” lakabıyla da anılmış olan Hughes, kendi evinde ürettiği roketle dünyanın düz olduğunu kanıtlayabilmek için uzaya gidebilmeyi umuyordu. Arkadaşı Waldo Stakes’in de yardımıyla Hughes, buhar gücüyle çalışan roketini 1,525 metrelik irtifaya ulaştırmaya çalışıyordu. 

Hughes, yaklaşık 18 bin dolarlık bir harcama yaparak roketini asistanlarının yardımıyla kendi arka bahçesinde inşa etmişti. Roket, itici güç olarak bir delikten dışarıya atılan buhar yoğunluğunu kullanıyordu. Hughes tarafından amatör koşullarda üretilen araç, Kaliforniya’daki bir çöl yakınlarında fırlatılmasından çok kısa bir süre sonra hızla yere çakıldı. Ortaya çıkan hasar sonucu “Çılgın” Mike, kısa bir süre içerisinde hayatını kaybetti. 

Bu sırada roketin yere çakılmadan önce gökyüzüne ateşlendiği ve fırlatıldığı dakikaları gösteren bir video, sosyal medyada hızla yayıldı. Roketin fırlatılma görüntüleri, amatör roket üreticilerini konu alan “Homemade Astronauts” isimli bir televizyon programı için kayda alınmıştı. Program, Amerika’da “Science Channel” isimli bir kanalda yayınlanacaktı. Fırlatmayı gözler önüne seren videoda, roketin fırlatılmasından kısa bir süre sonra bir paraşütün aşağı doğru süzüldüğü görüldü.  

Hughes, 2002 yılında “Guinness Dünya Rekoru” da kırmıştı 

Bölge polisi, yerel saatle 14.00 civarında bir roket fırlatma etkinliğiyle ilgili olarak çağrıldıklarını ifade etti. Paylaşılan detaylara göre polislere, roketin çölde yere çakılmasının ardından bir adamın hayatını kaybettiği bildirilmişti. Olaydan kısa bir süre sonra, Hughes’un çalışanlarından biri Amerikan basınıyla paylaşılan iddiaları doğruladı.  

“Çılgın” Mike, düz Dünya teorilerini kanıtlama niyetinde olduğunu ilk duyurduğunda tüm dünyada manşetlere oturmuştu. Hughes ayrıca, 2019’un Mart ayında da paraşütünü kullanmadan önce 570 metrelik irtifaya çıkmayı başarmıştı. 2002 yılında ise 31 metrelik bir zıplamayla en uzun limuzin zıplayışını gerçekleştirmiş ve Guinness Dünya Rekoru’nu kırmıştı.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İran kendi gözlem uydusunu uzaya fırlatmaya hazırlanıyor 

“Spot” isimli robot köpek, el yapımı bir çekçeği çekmek için kullanıldı

Evsiz düşmanı şehir düzenlemeleri