Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Google’ın getirdiği yeni özellik sayesinde artık İngilizce kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmek mümkün olacak.

İngilizce kelimelerin anlamlarını internette bulmak oldukça kolay, ama kelimelerin telaffuzu söz konusu olduğunda bir uygulama indirmek zorunda kalınabiliyor. Ancak artık Google’ın getirdiği yeni özellik sayesinde kelimelerin nasıl telaffuz edileceği de öğrenilebilecek.

Kullanıcılar Google’ın yeni özelliğini kullanmak için, arama motoruna girip arama çubuğuna ‘pronounce’ yazıp kelimeyi arattıktan sonra kelimenin nasıl söylendiğini bulabilecekler. Arama sonuçlarında en üstte aranan kelimenin nasıl söylendiğini içeren kısım çıkmış olacak. Bu kısımda bulunan hoparlör simgesine ya da sağ tarafta bulunan yüz şekline tıkladıktan sonra kelimenin telaffuzu duyulabilecek. Hatta alt kısımda bulunan ‘yavaş’ seçeneği sayesinde kelimenin telaffuzu daha yavaş şekilde dinlenebilecek.

Google’ın bir sözcüsü, arama motorunun yeni özelliği hakkında şunları belirtti:  “Çalışmalar, bir kelimeyi nasıl söyleyeceğinizi öğrenmenin, özellikle yeni bir dil öğrenirken onu hatırlamakta yardımcı olabileceğini göstermiştir. “Quokka nasıl telaffuz edilir?” gibi şeyleri aradığınızda sesi dinleyebilir ve kelimenin telaffuzunu öğrenebilirsiniz”

Google artık telaffuz özelliği ile kelimelerin nasıl söylendiğini öğretirken aynı zamanda, dudakların nasıl hareket etmesi gerektiğini de açıklayacak. Şimdilik sadece İngilizce için kullanılabilen bu özelliğin ilerleyen süreçlerde başka dillere de gelmesi bekleniyor.