Apple, eğlence hizmetlerinin yanı sıra, kendi kablosuz uydu ağını oluşturmak için harekete geçti.

Apple’ın kendi kablosuz ağı ve uydu iletişimini kurma çalışmalarını gerçekleştirdiği biliniyor. Şirket bu çalışmalarını hızlandırdı. Bloomberg raporuna göre, şirketin CEO’su Tim Cook’un bu proje üzerine yoğunlaştığını ve Apple’ın öncelikli olarak kendi Network ağı üzerindeki çalışmalarını hızlandıracağı bilgisi edinildi.

Bahsi geçen proje için havacılık, uydu, kablosuz iletişim ekipmanı tasarımı konusunda uzman birçok yöneticinin ve mühendisin işe alındığı belirtildi.

Bloomberg’in raporuna göre, Apple’ın üzerinde çalıştığı proje olumlu sonuçlanırsa Apple kendi cihazları için kendi veri ve network ağını kullanacak. Yani bu projeyle Apple’ın artık internet bağlantısı için üçüncü bir Network ağına bağımlı kalmayacağı bunun doğrultusunda ise şirketin kendi iletişim hizmetini sunmaya başlayabileceği düşünülüyor.

Bahsi geçen özellikle birlikte haritaların ve navigasyon hizmetlerinin Apple Watch ve eSIM cihazlarıyla daha yakın bir entegrasyon sağlayacağı anlamına geliyor.

Apple kendi Network ağı için, daha önce Skybox Imaging’in yönetiminde olan Micheal Trela ve Google’ın uydu ve uzay departmanında uzman olan Jhon Fenwick ile çalışmaya başladığı biliniyor. İkili, ekipleriyle birlikte mümkün olan en iyi yol üzerinde çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Bahsi geçen projenin şu anda başlangıç ve planlama aşamasında olduğunu ve Apple’ın çalışmalarda uygun bir yol bulamama durumunda projenin rafa kaldırılabileceğini söylemek gerekir. Yakın bir gelecekte kendi network ağını sunması beklenmeyen Apple için ilerleyen zamanlarda neler olacağını hep beraber göreceğiz.