instagram-guncelleme-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Instagram, kullanıcıların uygulamada gönderilerini ve reels videolarını paylaşım için zamanlayabilecekleri özelliği test etmeye başladı. Buna ek olarak bir dizi yeni özellik daha sunulacak!

Kullanıcılarına sık sık yeni özellikler sunan sosyal medya platformu Instagram, şimdi de içerik üreticilerinin ve sosyal medya yöneticilerinin hoşuna gidecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Kullanıcıların gönderilerini ve reels videolarını ileri tarihte yayınlanmak üzere zamanlamasına olanak tanıyan bu özellik, şimdilerde test ediliyor. Platform, yaptığı açıklamalarla, bu özelliğin test edildiğini doğruluyor. Ancak söz konusu özelliğin ne zaman tüm kullanıcılara açılacağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Gönderi Paylaşılırken Yayınlanacağı Zaman Ayarlanabilecek

Birçok kullanıcı, Instagram üzerindeki gönderilerini planlamak için üçüncü taraf uygulamalara başvuruyordu. Platform, gönderi zamanlama özelliğiyle, bu durumun önüne geçmeyi amaçlıyor. WFBrother isimli bir Twitter kullanıcısı, özelliğin test edildiği kullanıcılar arasında yer alıyor ve bu kullanıcının paylaştığı ekran görüntüleri, özelliğin nasıl çalıştığını gösteriyor.

Ekran görüntüleri incelendiğinde, zamanlayıcının, gönderi paylaşılırken kullanılabildiği görülüyor. Kullanıcılar, bir gönderi paylaşırken önce ekranın en alt kısmında çıkan ‘Gelişmiş Ayarlar’ seçeneğine, ardından en üst kısımda içeriğin zamanlanabileceğini gösteren seçeneğe tıklayarak gönderinin yayınlanacağı tarih ve saati seçmeleri gerekiyor.

Bu Özellik Temmuz Ayında Fark Edilmişti

Aslında bu özellik ilk olarak, temmuz ayında mobil uygulamalar hakkındaki paylaşımlarıyla öne çıkan Alessandro Palluzi tarafından fark edilmişti. Instagram da ağustosta TechCrunch’a yaptığı açıklamada bunun, herkese açık olmayan ve test edilmeyen özelliğin erken prototipi olduğunu aktarmıştı. Ancak platformun son açıklaması, bu özelliğin test edilmeye başladığını ortaya koydu.

Meta, 2020 yılından beri Facebook Creator Studio adlı bir uygulama ile Instagram’da gönderi zamanlama seçeneğini sunuyordu. Ancak, direkt olarak uygulama içinden kullanılabilen yeni özellik, sosyal medya yönetimi için bu platforma erişimi olmayan kullanıcılar tarafından daha kullanışlı bulundu. Instagram’ın getirmekte geç kaldığı bu özellik, Twitter tarafından son birkaç yıldır kullanılıyordu.

Instagram’a Yeni Güvelik Özellikleri de Gelecek!

Instagram’ın yenilikleri, gönderi zamanlama özelliğiyle sınırlı kalmıyor. Kullanıcıları olumsuz içeriklerden koruyamadığı konusunda büyük eleştiriler alan platform, güvenlik konusunda da yeni hamleler yapıyor. Instagram’ın güvenlik konusundaki yenilikleri, DM’lerdeki filtrelerde geliştirmeler ve hesapları engellemeler gibi özellikleri de içeriyor.

Hikâyelere Gelen Kötü Niyetli Mesajlar ‘Gizlenen İstekler’ Bölümüne Gönderilebilecek

Instagram, bazı anahtar kelimeleri ve emojileri kullanarak kötü amaçlı mesajları engellemeye olanak tanıyan filtreleme özelliğini geliştirdi. Bu özellik, ayarlarda bulunan ‘Gizlilik’ bölümünün içindeki ‘Gizlenen Sözcükler’ kısmından kullanılabiliyordu. Artık, Instagram Hikâyeleri’ne verilen yanıtlarda da bu araç kullanılabilecek. Yani gelen kötü niyetli mesajlar, direkt olarak ‘Gizlenen İstekler’ kısmına yönlendirilecek.

Ayrıca filtreleme özelliği, bilerek yapılan yazım yanlışlarını da anlayacak. Yani kötü niyetli mesajın gelmesini sağlamak isteyen ve filtrelemeden kaçmak için kasten yanlış harfleri kullanan mesajlar tespit edilebilecek.

Engellenen Bir Hesabının Sahibinin Diğer Hesapları da Engellenebilecek

Tüm özelliklerine ek olarak Instagram, engellenen bir hesabın sahibinin yeni hesaplarını da engellemeyi sağlayan özelliğini de genişletti. Artık engellenen kişilerin açtığı diğer hesaplar da engellenebilecek.

Mesaj Gönderirken Daha Saygılı Olunması Gerektiği Hatırlatılacak

Instagram, ayrıca kullanıcıların içerik üreticilerine DM atarken daha saygılı olmasını söyleyen hatırlatmalar da sunacak. Yayınlanan araştırmalar, Instagram’daki yüksek takipçili kadınların taciz edici DM’lerden pek de korunamadığını göstermişti. Platform, hatırlatıcıların bu konuya yardımcı olabileceğini düşünerek bu özelliği geliştirdi.

Uygunsuz Yorumlara Yeni Uyarılar Gelecek

Son olarak Instagram, kuralları ihlal eden uygunsuz yorumlar için yeni uyarılar ekleyeceğini duyurdu. Bu tarz uyarılar zaten geçen sene gelmişti; ancak şimdi yenileri eklendi. Belli sözcükler kullanıldığında çıkan yeni uyarı mesajları, Instagram’ın daha destekleyici bir ortam olmasını sağlamak için kullanıcıların daha saygılı olmasını talep ediyor. Bu mesajların şimdilik sadece İngilizce, Portekizce, Fransızca, Çince ve Arapça dillerinde olduğu belirtiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz