Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

2022’nin en popüler yazılım dili, Stack Overflow tarafından yayınlanan rapor ile belli oldu. 70 binden fazla yazılımcı ile yapılan araştırma, web teknolojilerini öne çıkardı. 

Yazılım dünyası, gün geçtikçe büyürken kullanılan teknolojiler de değişiklik gösteriyor. Bilgisayar programcılığı alanında popülerleşmiş Stack Overflow tarafından yayınlanan son rapor, 2022’nin en popüler yazılım dillerini ortaya çıkardı. En popüler ve en çok para kazandıran teknolojileri birlikte inceleyelim.

En Popüler Yazılım Dili

Stack Overflow’un 70 binden fazla yazılımcı ile yaptığı yıllık anketi yayınlandı. En popüler yazılım dilinden en çok para kazandıran teknolojilere kadar birçok merak edilen konu yanıt buldu. JavaScript, 2022 yılının en popüler programlama dili olmayı başardı. Onu hemen arkasından -her ne kadar yazılım dili olmasa da- HTML/CSS izledi.

Kodlamayı öğrenenler arasında en popüler diller; HTML/CSS, Javascript ve Python olarak öne çıkıyor. Kodlamayı öğrenen kişilerin Python, C++ ve C’ye olan yönelimi, profesyonel geliştiricilerden daha fazla olmasıyla meraklandırdı.

En çok kazandıran programlama dili ise Clojure oldu. Stack Overflow’un raporu doğrultusunda Clojure geliştiricilerinin ortalama maaşı 107 bin dolar civarında. Onu 103 bin dolarla Erlang ve 95 bin dolar ile F# izliyor.

2022’nin En Popüler Teknolojileri

 1. JavaScript
 2. HTML/CSS
 3. SQL
 4. Python
 5. TypeScript
 6. Java
 7. Bash/Shell
 8. C#
 9. C++
 10. PHP

2022’nin En Çok Kazandıran Teknolojileri

 1. Clojure – 106 bin 644 dolar
 2. Erlang – 103 bin dolar
 3. F# – 95 bin 526 dolar
 4. LISP – 95 bin dolar
 5. Ruby – 93 bin dolar

Ayrıca yazılımlara Blockchain ve Web3 konusu da soruldu. Geliştiriciler blockchain, kripto ve Web3 konusunda ortak bir düşünceye sahip değil. Araştırmaya göre yüzde 32’si olumlu, yüzde 31’i olumsuz ve yüzde 26’sı kararsız.

En popüler yazılım dili olarak öne çıkan JavaScript hakkında daha detaylı bilgiyi sizlerle paylaşalım. JavaScript, geliştiricilerin etkileşimli web sayfaları oluşturmak için kullandığı bir programlama dilidir. JavaScript işlevleri, sosyal medya akışlarını yenilemekten animasyonlar ve etkileşimli haritalar göstermeye kadar, bir web sitesi kullanıcısının deneyimini en iyi hâle getirebilir. İstemci tarafındaki bir betik dili olarak, World Wide Web’in temel teknolojilerinden biridir. Örneğin, internette gezinirken bir görsel döngüsü, görmek için tıkla açılır menüsü ya da bir web sayfasında dinamik olarak değişen öğe renkleri gördüğünüzde JavaScript efektlerini görmüş olursunuz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz