TCL, düzenlediği yeni bir etkinlikle dünyanın ilk hem katlanabilen hem de uzayabilen akıllı telefon konseptini tanıttı. Her ne kadar TCL resmi olarak Fold’n Roll ismini verdiği cihazı tanıtsa da söz konusu cihaz henüz prototip aşamasında ve henüz piyasaya sürülmesi planlanmıyor.

Çin merkezli üretici TCL bir süredir katlanabilen ve uzayabilen ekran teknolojisi üzerinde çalışıyor. Hatta şirket CES 2021’de uzayabilen ekranlı bir tablet tanıtmıştı. Şirket şimdi ise, uzun süredir teknoloji gündeminde olan katlanabilir ekranlı telefonlara daha farklı bir bakış açısı getiriyor. TCL, katlanabilmesinin yanı sıra aynı zamanda uzayabilen ekranlı akıllı telefonuyla dünyada bir ilki gerçekleştirdi. 

TCL’in “Fold ‘n Roll” ismini verdiği yeni cihazı oldukça fütüristik bir tasarımla karşımıza geliyor. Ancak henüz geliştirilme aşamasında olan cihazın piyasaya sürülme durumu yakın zamanda gerçekleşmeyecek. 

TCL Fold’n Roll tablet boyutuna ulaşıyor

TCL Fold’n Roll’a ilk baktığımızda cihazın, Huawei’nin katlanabilir ekranlı ilk akıllı telefonu Mate X gibi dışa katlanıyor. Ancak elbette ki cihaz Mate X’ten farklı olarak açıldıktan sonra uzayabiliyor. Uzayan Fold’n Roll bu sayede bir tablet boyutuna ulaşabiliyor. 

TCL Fold’n Roll, kapalı olduğunda, 6,87 inç bir ekran sunuyor. Cihaz açıldığında ise ekranın boyutu 8,85 inç’e ulaşabiliyor. Ancak açıldıktan sonra bir miktar da uzayabilen bu ekran kullanıcılara tam 10 inç bir ekran sunarak adeta tablet görevi görüyor. 

TCL’in CES 2021’de düzenlediği etkinlikte de uzayabilen ekran teknolojisine ilgi duyduğunu biliyorduk. Bunun yanı sıra TCL’in 2019’dan bu yana esnek OLED ekranlar ürettiği de göz önüne alındığında şirketin Fold’n Roll akıllı telefonu pek de sürpriz olmadı diyebiliriz. 

Tüm bunların yanı sıra, TCL’in hem katlanabilen hem de uzayabilen ekranlı akıllı telefonu Fold’n Roll’un halihazırda geliştirilme aşamasında olduğunu belirtmek gerek. Çünkü TCL de yaptığı açıklamada cihazın şu an için prototip aşamasında olduğu ve Fold’n Roll gibi 3’ü bir arada cihazların yakın zamanda piyasaya sürülme planının olmadığını belirtti. Ancak yine de beklentiler bu yılın ilerleyen dönemlerinde esnek bir OLED ekrana sahip TCL ürünü görebileceğimiz yönünde. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Katlanabilir İlk Telefonunu Tanıttı: Mi Mix Fold, Dünyanın Sıvı Lensli İlk Telefonu!

Huawei, ‘Mate X2’ Katlanabilir Akıllı Telefon Modelini Çin’de Satışa Sundu! 

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz