Büyük bir şirketin sistemlerine erişimin ortalama maliyeti 2 bin ile 4 bin dolar arasında değişiyor. Ayrıntılar haberimizde

Kaspersky araştırması, yalnızca saldırı yoluyla elde edilen verilere değil, aynı zamanda saldırıyı organize etmek için gerekli olan veri ve hizmetlere (örneğin çok aşamalı bir saldırının belirli adımlarını gerçekleştirmek için gereken veriler gibi) Dark Web üzerinde yüksek bir talep olduğunu ortaya koydu. Saldırganlar kuruluşun altyapısına erişim elde ettiğinde, bu erişimi fidye yazılımı operatörleri gibi diğer gelişmiş siber suçlulara satabiliyorlar. Bu tür saldırılar, hedeflenen kuruluşta önemli mali ve itibar kayıplarına yol açarken işin bir süre durmasına ve iş süreçlerinde aksamalara neden olabiliyor. Bu saldırılarla hem KOBİ’ler hem büyük işletmeler karşılaşabiliyor.

Kaspersky uzmanları, satılan kurumsal veri türlerini ve siber suçluların kuruluşun verilerinin fiyatını değerlendirmek için hangi kriterleri kullandığını belirlemek amacıyla şirketlerin ilk erişim bilgilerinin pazarlandığı Dark Web üzerindeki yaklaşık 200 gönderiyi analiz etti. Çoğu gönderi (yüzde 75) RDP (Uzak Masaüstü) erişimi satıyordu. Uzaktan barındırılan bir masaüstüne veya uygulamaya erişim sağlayan bu sistem, siber suçluların verileri kontrol eden bir şirket çalışanı gibi uzaktan ana bilgisayara ulaşarak şirket kaynaklarına bağlanmasına, erişmesine ve kontrol etmesine olanak tanıyor.

465 milyon dolar cirolu şirketin verileri 50 bin dolara satılıyor

İlk erişim fiyatları birkaç yüz dolardan yüz binlerce dolara kadar değişen rakamlara sahip. Şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, analiz edilen tekliflerin yüksek fiyatlarının temel belirleyicisi potansiyel kurbanın geliri oluyor. Fiyat gelirle birlikte büyürken, şirketin bulunduğu sektöre ve faaliyet gösterdiği bölgeye göre de farklılık gösterebiliyor.

Büyük işletme altyapılarına erişim genellikle 2 bin ila 4 bin dolar arasında ve bunlar nispeten mütevazı rakamlar. Ancak maliyetin bir üst sınırı olmadığını belirtmek gerek. Örneğin 465 milyon dolar cirosu olan bir şirkete ait veriler 50 bin dolardan satılıyor.

Kuşkusuz ilk erişim fiyatının en önemli bileşenlerinden biri, alıcının bu erişimi kullanarak yapacağı saldırıdan potansiyel olarak kazanabileceği para miktarı. Bazı fidye yazılımı operatörleri, kurumsal ağa sızma fırsatı için binlerce, hatta on binlerce dolar ödemeye hazır. Bunların gerçekleştirdiği saldırılar genellikle hedeflenen şirkete milyonlarca dolara mal oluyor. Geçen yılın en üretken suç odakları, son üç yılda potansiyel olarak 5,2 milyar dolar gelir elde etmiş görünüyor.

Siber suçluların kurumsal verileri şifrelemenin yanı sıra bunları çaldığı da oluyor. Daha sonra çalınan verilerin bir kısmını saldırının kanıtı olarak bloglarında yayınlanabiliyor veya para ödenmediği durumlarda daha fazlasının yayınlanacağı şeklinde bir tehdit unsuru olarak da kullanılabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz