Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yapay zekanın geldiği noktada artık hayata dair birçok alanda yapay zeka destekli uygulamalardan yararlanıyoruz. Sağlıktan eğitime, bilişimden başka rutin bazı işlere hemen hemen birçok alanda hayatımıza giren yapay zeka için bazı şirketlerse sınırlandırma getirmeye başladı. Bunlardan birisi de Samsung.

Şirket çalışanlarının yapay zeka araçlarını kullanmaları konusunda daha öncelerde de uyarılarda bulunan Samsung, sonunda çok daha net bir uyarı yaparak gündeme geldi. Buna göre, eğer şirket çalışanları yapay zeka destekli araçları iş nedeniyle kullanacak olurlarsa şirket ile bağları kopartılabilir yani kovulabilirler. İşte detaylar!

Yapay Zeka Güzel Ama!

Yapay zeka alanına dair yapılan çalışmaların gelmiş olduğu boyut her geçen gün daha da hayret uyandırıcı bir noktaya gelirken diğer yandan da bazı tedirginlikler yaşanmıyor değil. Bu konudaki hızlı gelişmeler birçok kişiyi mutlu ederken kimilerini de kaygılandırabiliyor. Diğer yandan hayatın hemen hemen her alanında karşımıza çıkan ve hayatımızı kolaylaştıran yapay zeka uygulamaları artık Samsung çalışanlarına yasak. Samsung genel merkezi tarafından alınan bir karara göre şirket çalışanlarının yapay zeka araçları kullanımını yasakladı. Bu kararın özellikle alınmasına neden olan şey ise ChatGPT. Bilindiği gibi ChatGPT, Midjourney ve bunlara benzer diğer yapay zeka araçları, artık birçok kişinin günlük ve profesyonel hayatına katkı sağlıyor. Fakat bu durumdan şikayetçi olan Güney Koreli teknoloji devi Samsung, tüm çalışanlarına yapay zeka araçları kullanmayı yasakladı ve çalışanların eski sistem iş yürütmeye devam etmelerini istedi.

Şirket Veri Sızıntısından Endişeli

Samsung’un bunu yapmasındaki en önemli neden ise veri sızıntısı kaygısı. Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay önce ChatGPT büyük bir veri sızıntısına kurban gitmişti. Bu konuda temkinli olmak isteyen Samsung da bazı çalışanlarının ChatGPT’ye hassas veri ve kod yüklediğini tespit etmişti. Böylelikle olası bir sızıntı nedeniyle bunların ifşa olmasını istemeyen Samsung böyle bir karar almak durumunda kaldı. Bu nedenle de karara rağmen yapay zeka kullanmaya devam eden personelin işinden kovulabileceği de söylenenler arasında. Kararda açıkça şu ifadelere yer veriliyor: “Güvenlik yönergelerimize özenle uymanızı istiyoruz ve bunu yapmamanız, şirket bilgilerinin ihlali veya tehlikeye girmesiyle sonuçlanabilir. Bu da iş akdinin feshide dahil olmak üzere disiplin cezasıyla sonuçlanabilir.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz