Gökyüzü ile yakından ilgilenenlerin heyecanla beklediği yılın ilk Ay tutulması, 10 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşecek. Ay tutulması saat kaçta izlenebilecek? Ay Tutulması Türkiye’de nerede görülebilecek?

Türkiye’den gözlemlenebilecek bu yılki tutulmada Ay’ın yaklaşık yüzde 80’lik bölümü Dünya’nın gölgesinde kalacak. 10 Ocak 2020 akşamı gerçekleşecek olan “Parçalı Ay Tutulması” tüm Türkiye’den takip edilebilecek.

Ülkemizden gözlenebilecek olan yarı gölgeli Ay tutulması bugün yaşanacak. Hava muhalefeti olmayan bölgelerde Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulması, doğu yönünde, Türkiye saati ile 20:07:53’te yarı-gölge konisine girmesi ile başlayacak.

Ay tutulmasını nasıl izleyebilirim?

Bu akşamki tutulmada Ay’ın yaklaşık yüzde 80’i Dünya’nın gölgesinde kalacak. Hava muhalefeti olmayan bölgelerde Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulması,  Türkiye saati ile 20:07:53’te yarı-gölge konisine girmesi ile başlayacak. Saat 22:10’da maksimum tutulma anı gerçekleşecek. Gece saatler 00:14’ü gösterdiğinde ise kısmi tutulma bitmiş olacak.

Ay tutulması çıplak gözle görülecek mi?

Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulmasını görmek için herhangi bir ekipman kullanmaya gerek yok. Ancak yarı gölgeli Ay tutulmasında Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçeceği için bu hadise çok rahat gözlenemez ve genelde akademik düzeyde incelenir. Gözlemciler bu hadiseyi daha yakından takip etmek için dürbün veya teleskoplar kullanabilir. Büyüleyici gök olayını kaçırmak istemeyenler, Celestron teleskoplarıyla bu ana tanıklık edebilecek.