Okuma Süresi
1 dakika
Samsung da toplu işten çıkarma furyasına uydu! Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Amerika’daki çalışanlarına yönelik toplu işten çıkarma kararı aldı. Alınan karar doğrultusunda Samsung, ABD’deki çip bölümünde yer alan çalışanlarının %3’ünü işten çıkardı.
Ardı ardına batan bankalar, dev şirketlerin çalışanlarını toplu bir şekilde işten çıkarmaları gibi gelişmeler, küresel piyasalarda kriz riskini yeniden gündeme getiriyor. Son olarak teknoloji devi Samsung, yarı iletken alanında yaşanan ekonomik gerilemenin ardından ABD’de çip bölümünde çalışanların yüzde 3’ünü işten çıkarma kararı aldı. İşte detaylar!

Samsung’da İşten Kovmalar Başladı

Meta, Twitter, Amazon, kapanan bankalar derken Samsung’dan da toplu işten çıkarma haberi geldi. Binlerce çalışanın işine son veren dev şirketler, yaşanan ekonomik daralma ve problemlerden işten çıkarma politikaları sayesinde kurtulmaya çalışıyor. Bu şekilde üretim masraflarını düşürmek isteyen şirketlerden birisi de Samsung. Şirketin masrafları azaltmak için aldığı işten çıkarma kararı Business Korea tarafından aktarıldı. Buna göre Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, ABD’deki bazı çalışanlarını işten çıkarma kararı alarak çip bölümünde çalışanların yüzde 3’ünü işten çıkardı.
kovma kararı aldı.

Sektörde Gerileme Yaşanıyor

Samsung’un işten çıkarma hamlesine ilişkin gelen bilgilere göre şirket, “Device Solutions Americas” adlı bölümde çalışanların yüzde 3’ünü işten çıkarmaya karar verdi. Toplamda 1200 kişinin çalıştığı departmanda 30 kişinin işten çıkarıldığı bilgisi geldi. Gelen sayılara göre bakıldığında, Samsung’da henüz diğer büyük firmalar gibi binlerce kişinin işten çıkartıldığı elbette söylenemez. Ancak yine de bu durum ekonomistler tarafından her yıl milyarlarca dolar kar eden bir şirketin yine de yaşananlardan etkilendiğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Diğer yandan şirketin bu işten çıkarma hamlesinin, taleplerdeki düşüşten kaynaklandığını ve yarı iletken endüstrisindeki gerilemeyle paralel olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada Güney Kore merkezli şirket 2022’nin dördüncü çeyreğinde yarı iletken tarafında 204 milyon dolar kâr elde ederken 2021’in dördüncü çeyreğine oranla bu durum yüzde 96,9 oranında düşüş yaşamıştı. Söz konusu bu gerilemenin bu çeyrekte de yaşanacağı bekleniyor. Bu nedenle de sektörde yaşanan bu gerilemeden kaynaklı işten çıkarmalar ağırlık kazanıyor diyebiliriz.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz