Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple’ın uygulamalardaki ödemelerden aldığı pay yüzünden iOS cihazlardan ücretli üyelik özelliğini kaldırmak zorunda kalan Telegram, Apple’ın bu özelliğine veryansın etti!

Apple ve Google, daha önce uygulama marketlerinde yer alan uygulamalardan aldığı komisyonlar nedeniyle eleştirilmiş, hatta incelemeye maruz kalmıştı. Apple konu ile ilgili açıklamasında, daha önce tüm geliştiricilerden aldığı %30’luk kesintiyi yalnızca 1 milyon dolardan fazla kazanan geliştiricilerden alacağını ifade etmiş ve bu rakamın altında kalan geliştiricilerin ödeyeceği komisyon miktarını düşürmüştü.

Ancak yapılan hamleler, eleştirilerin kesilmesine yetmedi. Yakınmaların odak noktasında, Apple’ın normalde komisyon istememesi gereken komisyonları istemesi yer aldı. Telegram ile Apple arasındaki anlaşmazlık da tam bu noktada başladı.

Telegram CEO’su Apple’ı Eleştiri Yağmuruna Tuttu!

Telegram CEO’su Pavel Durov, kendi Telegram kanalından paylaştığı mesajında “Ne yazık ki, Apple’dan, içerik üreticilerinin Apple’a %30 vergi vermeden çabalarından para kazanmalarından dolayı memnun olmadıklarına dair bir haber aldık. Apple kendi ekosistemi üzerinde tam kontrol sahibi olduğundan, bu tür ücretli gönderileri iOS cihazlarda engellemekten başka şansımız yoktu.” ifadelerine yer verdi.

Apple’ın kestiği komisyonun, tüm hükümet vergilerinden fazla olduğunu söyleyen Durov, Apple’ın yaklaşımını şu sözlerle eleştirmeye devam etti: “Bu yalnızca trilyon dolarlık monopolinin, kendi içeriğinden para kazanmaya çalışan milyonlarca kullanıcı pahasına piyasadaki dominasyonunu kötüye kullandığının bir başka örneği. Umarım AB’deki, Hindistan’daki ve başka yerlerdeki düzenleyiciler, Apple herhangi bir yerdeki katma değer vergisinden yüksek olan vergiyle daha fazla hayali yok edip daha fazla girişimciyi ezmeden önce aksiyon almaya başlarlar.

Apple Komisyon Almaya Devam Ediyor

Birçok uygulama gibi Telegram da ekstra özellikler içeren ücretli mesaj hizmeti sunuyor. Ancak Telegram’a ücret ödeyerek mesajlaşmaya devam etmek isteyen kullanıcıların ödemeleri Telegram üzerinden değil, üçüncü parti siteler üzerinden gerçekleştiriliyor. Yani Apple veya Android kullanıcıları, Telegram’ın ücretli mesajlaşma hizmetini satın almak istediğinde, ödemeyi AppStore veya Google Play Store’a yapıyor.  Apple, bu işlemler için komisyon talep etmeye devam ediyor.

Telegram’ın Apple’ın bu tutumu karşısında nasıl önlem alacağı henüz belli değil, ancak böyle giderse Telegram, uygulamayı AppStore’dan kaldırmayı bile düşünebilir. İlerleyen sürecin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz