Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal ağ sağlayıcılara temsilci atama süresi verilmişti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıkladığı bilgilere göre sadece Rusya merkezli VK’nın Türkiye temsilcisi atadığı öğrenildi. 

1 Ekim 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası gereği Türkiye’de günlük kullanıcı sayısı 1 milyon ve üzerinde olan sosyal ağ sağlayıcıların ülkemizde temsilcilik açması zorunluluğu getirilmişti. Bu bağlamda sosyal ağ platformlarına temsilci atamak için verilen süre ise dün doldu. Ancak Türkiye’de temsilci atayan tek sosyal medya platformunun Rusya merkezli VK olduğu belirtildi.

Sosyal Medya Düzenlemesi’nde, sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci atamak için verilen sürenin dolması, söz konusu platformlar için idari para cezasına sebep olabilir. Temsilci atamayan sosyal ağ sağlayıcıların ilk etapta 10 milyon TL olduğu, bu cezanın bir ay sonra ise 30 milyon TL’ye yükseltileceği biliniyor. Söz konusu platformlar eğer belirtilen süre içinde temsilci atadıklarını bildirmezse, sosyal medya platformlarına Türkiye’den reklam verilemeyecek. Tüm bu süreçler sonunda eğer hala bir gelişme yaşanmazsa ise, sosyal ağ sağlayıcılar önce yüzde 50 daha sonra ise yüzde 90 bant genişliğinin daraltılması ile karşı karşıya kalacak. 

Facebook, Twitter, Google, TikTok temsilci atamadı

Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında daha önce Facebook’un temsilci atamak istemediği gündeme gelmişti. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, şu ana kadar sadece Rusya merkezli VK’nın (Vkonkakte) temsilci atadığını belirtti. Facebook’un henüz Türkiye için bir atama yapmadığını dile getirdi. Facebook’un dışında ise Twitter, Google, TikTok ve Linkedin pek çok popüler sosyal medya platformunun da sessizliğini koruduğu belirtildi. Yamak Akdeniz, 6 ay içinde her şeyin netleşeceğini de dile getirdi. 

Prof. Dr. Yaman Akdeniz açıklamalarında ayrıca, popüler sosyal medya platformlarının temsilcilik açmak istememesi durumunda hükümetten geri bir adım gelebileceğini de aktardı. Akdeniz, sosyal ağ sağlayıcılar için temsilci bulundurma zorunluluğunun kolay olmadığını dile getirdi. Bu tür bir kararın sosyal ağ sağlayıcıların bağımsızlığını tehlikeye atabileceğini de söyleniyor.

Yaman Akdeniz’in sosyal ağ sağlayıcıların temsilci durumları için yaptığı açıklama

“Hükümetin talepleri ortada: Size gönderilen tüm kararları uygulayacaksınız ve kullanıcı bilgilerini bizimle paylaşacaksınız. VK gibi Türkiye’de temsilci bulundurmaya başlayan platformlar tüm bu karar ve taleplere uymak zorunda kalacak. Bir taraftan sıklıkla siyasi nitelikli erişimin engellenmesi kararları verilirken bir taraftan Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararlarına rağmen sendika.org ve siyasihaber.org gibi haber sitelerinin açılmasının geciktiğini görüyoruz. Sulh ceza hakimliklerinin vermiş olduğu kararları, kapı komşusu sulh ceza hakimlerine şikayet etmekten ve bu itirazlar reddedildikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvurup 5 sene bekleyip ‘İnşallah’ demekten başka çarenizin olmadığı bir düzene Facebook, Twitter neden gelsin?”

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Sosyal Medya Düzenlemesi için İnternet Mecralarına Uyarı

Facebook Yönetiminin, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Bulundurmama Kararı Aldığı İddia Edildi 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll için Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz