Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaHaberKordsa, NASA Bünyesindeki Çok Amaçlı Uzay Aracı ‘Orion’ İçin Kumaş Üretiyor 

Kordsa, NASA Bünyesindeki Çok Amaçlı Uzay Aracı ‘Orion’ İçin Kumaş Üretiyor 

Kordsa, merkezi ABD’de yer alan şirketlerinden ‘Fabric Development’ın NASA bünyesindeki çok amaçlı uzay aracı ‘Orion’ için kumaş üretmeye başladığını açıkladı. Şirket; söz konusu gelişmeyle birlikte, güçlendirme alanındaki yetkinliklerine bir yenisini daha eklemiş olduğuna işaret etti. 

Güçlendirme teknolojileri şirketi Kordsa, merkezi ABD’de yer alan şirketlerinden ‘Fabric Development’ın NASA bünyesindeki çok amaçlı uzay aracı ‘Orion’ için kumaş üretmeye başladığını açıkladı. İlk defa 2011 yılında ‘Style 2150’ adıyla üretilen kumaşın, ‘Orion’ kapsülünde kullanılacağı ifade edildi. Şirket; söz konusu gelişmeyle birlikte, güçlendirme alanındaki yetkinliklerine bir yenisini daha eklediğine ve uzaya kadar uzanan güçlendirme vizyonunu pekiştirdiğine işaret etti.  

Kordsa; yılın ilk 9 ayında 3 milyon 86 bin lira ciro, 94 milyon lira da net kâr elde ettiğini açıklamıştıŞirketin aynı dönemdeki faiz amortisman vergi öncesi kârının ise 363 milyon 9 bin lira olduğu ifade edilmişti. Aktarılan detaylara göre; kompozit alanında 2018 ve 2019 yıllarında ABD’de yaptığı satın alımların ardından bu alandaki ürün portföyünü tamamlayan Kordsa, lastik güçlendirmeden uzay sanayisine uzanan geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Katma değerli ve sürdürülebilir büyüme için teknolojik inovasyonlara odaklanan şirketyaşanan gelişme ile berabet uzay endüstrisi için çok önemli bir iş birliğine imza atıyor. Bugüne dek gidilmiş en uzak mesafeye astronot taşıyacak ve geri getirecek olan uzay aracı Orion kapsülünde kullanılan turuncu balonların kompozit yapısının, artık Kordsa’ya emanet olduğu belirtiliyor.  

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu

Kordsa Ali Çalışkan

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, açıklamasında; “Güçlü şirket yapımız ve sürecin etkin yönetilmesi sayesinde ekonomik olarak zorlu bir dönemde istikrarımızı koruyoruz. Çevik yapımızla işletme sermaye yönetiminde etkin aksiyonlar aldık ve nakit yaratmayı sürdürdük. Pazarın taleplerini karşılamaya ve akılcı yatırımlarla büyümeye devam edeceğiz. Yaşamın her alanını güçlendirme vizyonumuz doğrultusunda sürdürülebilir büyümemize katkı sağlayacak inovasyonlarımıza, iş birliklerine ve yatırımlara devam ediyoruz. Bugüne dek gidilmiş olan en uzak mesafeye gönderilmesi planlanan bir uzay aracında, Orion’da, Kordsa’nın da imzası olacak. Bu hem Kordsa hem de ülkemiz adına heyecan ve gurur verici bir gelişme” ifadelerine yer veriyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA Cadılar Bayramı için Uzaydan Gelen Sesleri Oynatma Listesi Haline Getirdi

Nokia, NASA İş Birliğiyle Ay’da 4G Şebekesi Kuracağını Açıkladı 

NASA Soruyor: “Ay’a Gitseniz Yanınıza Ne Alırdınız?” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR