Facebook Sosyal Medya Düzenlemesi Temsilci
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Bilişim Hakları Uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz; 1 Ekim’de yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi ile ilgili paylaşımında, Facebook yönetiminin Türkiye’de temsilci bulundurmama kararı aldığını iddia etti. Akdeniz, açıklamasında Facebook, yeni ‘Sosyal Medya Yasası’ kapsamında Türkiye’de temsilci atamama kararı aldı. Tıpış tıpış gelecekler diyenlere duyurulur” ifadelerine yer verdi.  

Bilişim Hakları Uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz; 1 Ekim’de yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi ile ilgili paylaşımında, Facebook yönetiminin Türkiye’de temsilci bulundurmama kararı aldığını iddia etti. Akdeniz, açıklamasında Facebook, yeni Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamama kararı aldı. Tıpış tıpış gelecekler diyenlere duyurulur. Twitter ve Google’ın ne yapacağı merak edilirken Facebook’un aldığı kararın diğer sosyal medya devlerinin kararlarını da etkileyeceğini düşünüyorum. Hükümetin ne tepki vereceği merak konusu olmakla birlikte, masaya sadece sopa koyarak, paydaşların görüşlerini almadan, temel hak ve özgürlükler açısından çok sorunlu bir kanunu 10 gün gibi kısa bir sürede Meclis’ten geçirirsen, meyvesi bu olur” ifadelerine yer verdi.  

Diğer yandan; söz konusu yasa, merkezi yurt dışında bulunan sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de en az 1 temsilci bulundurma zorunluluğu getiriyordu. Yasa kapsamında; temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’ tarafından bildirimde bulunulacağı ifade edilmişti. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde ise sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verileceği belirtilmişti. 

Temsilci atanmaması halinde, sosyal ağ sağlayıcılara 30 milyon lira daha idari para cezası verilebilecek

Sosyal Ağ Sağlayıcılara Para Cezası

Aktarılan diğer detaylara göre; verilen para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün boyunca temsilci atanmaması halinde, sosyal ağ sağlayıcılara 30 milyon lira daha idari para cezası verilecek. Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün boyunca yükümlülük tekrar yerine getirilmezse BTK Başkanı, Türkiye’de vergi mükellefi olan gerçek veya tüzel kişilerin o platforma reklam vermesini yasaklayacak. Reklam yasağından sonraki 3 ay içinde yükümlülük tekrar yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği mahkeme kararıyla yüzde 50 oranında daraltılabilecek. Bu bant genişliği daraltma uygulaması, temsilci atanmaması durumunda yüzde 90’a kadar çıkarılabilecek.  

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde ise verilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve hakim kararları kendiliğinden hükümsüz kalacak. İnternet trafiği bant genişliğine yapılan müdahalenin sona erdirilmesi için de erişim sağlayıcılara, BTK tarafından bildirim yapılacak. 

Kaynak: birgun.net

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sosyal Medya Düzenlemesi Resmî Olarak Yürürlüğe Girdi

Yasalaşan Sosyal Medya Düzenlemesi Neleri Kapsıyor? 

TBMM, Sosyal Medya Düzenlemesi ile İlgili Kanun Teklifinin 1 ila 4. Maddelerinin Kabul Edildiğini Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz