coronavirus-avm-saatleri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’deki ilk Coronavirüs vakasının açıklanmasının ve okulların bir süreliğine tatil edilmesinin ardından pek çok kişi, insanların tatili fırsat bilerek AVM’lere koşacağı ve salgının daha çok yayılmasına sebep olacağından endişe etmeye başlamıştı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, konuyla ilgili ilk açıklamayı yaptı. Altaş, AVM’lerde 12.00 ve 20.00 arasında geçerli olacak şekilde esnek çalışma saati uygulanması için tavsiye kararı aldıklarını açıkladı.

Türkiye’deki ilk Coronavirüs vakasının açıklanmasının ardından Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir Coronavirüs toplantısı düzenlenmişti. 4.5 saat süren toplantı sonrası Cumburbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın16 Mart itibariyle ilköğretim, orta öğretim ve liselerin 1 hafta, üniversitelerin ise 3 hafta süreyle tatil edildiğini açıklamıştı. Yapılan bu hamle sonrası pek çok kişi, AVM saatleri aynı kalacağı için insanların tatili fırsat bilerek AVM’lere koşacağı ve salgının daha çok yayılacağından endişe duymaya başlamıştı.  

coronavirus-avm-saatleri

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, kısa bir süre önce konuyla ilgili ilk açıklamayı yaptı. Coronavirüs sebebiyle AVM saatleri konusunda değişiklikler yaşanabileceğine işaret eden Altaş, AVM’lerde 12.00 ve 20.00 arasında geçerli olacak şekilde esnek çalışma saati uygulanması için tavsiye kararı aldıklarını açıkladı. Ayrıca, okulların tatil edilmesiyle oluşan paniğin farkında olduklarını belirten Altaş, AVM’lerdeki kapalı çocuk oyun alanlarının ve etkinlik alanlarının kapalı tutulmasını tavsiye ettiklerini de sözlerine ekledi. AYD Başkanı’nın bu açıklaması sonrası, Coronavirüs sebebiyle AVM saatleri ile ilgili yaşanabilecek değişiklikler de biraz daha şekillenmiş oldu. 

Aktarılan detaylara göre; derneğin yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştaydaCoronavirüs salgınına ilişkin gerekli önlemlerin ele alındığı bildirildi. Altaş, açıklamasında kamu otoritelerinin uyarılarını ve aldığı önlemleri desteklediklerine işaret etti. AVM’lerde kamu sağlığının her şeyin önünde tutulduğunu belirten AYD Başkanı, tüm imkanları alınan tedbirleri desteklemek ve AVM’lerin güvenli alanlar olma özelliğini sürdürülebilir kılmak için seferber ettiklerini de ifade etti.  

AVM’ler, kamu otoriteleriyle uyum içerisinde olacak

Altaş; bununla birlikte bu dönemde kazançları kaybetme korkusu ile değil, halk sağlığını gözeterek hareket edeceklerini vurguladı. Kamu otoriteleriyle tam bir uyum içerisinde hareket edeceklerinin altını çizen AYD Başkanı, tavsiye kararıyla ilgili AVM kiracılarıyla görüşeceklerine de işaret etti. Açıklamada tavsiye kararının, istihdamı olumsuz etkilememesi için yıllık izinler kullandırılarak bu uygulamanın yapılmasının önerildiği bildirildi. Altaş, bu sayede AVM çalışanları için de birbiriyle temas etmeyen ayrı gruplar oluşturulacağını ve hizmetin hem hijyenik hem de kesintisiz devam etmesini sağlayacaklarını da sözlerine ekledi. Bu uygulama ile AVM çalışanlarının sağlığının korunacağı belirtildi. 

AYD Başkanı, sözlerini bitirirken dezenfeksiyon çalışmalarından çalışanlara maske tedarikine kadar geniş çaplı önlemler alındığına işaret etti. Altaş, AVM ekranlarında ve halka ulaşabilecek mecralarda halkı bilgilendirici videoların yer alacağını da sözlerine ekledi.   

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Ankara’dan Coronavirüs toplantısı sonrası tatil açıklaması!

Türkiye‘de ikinci coronavirüs vakası doğrulandı!

Süper Lig maçları, Coronavirüs sebebiyle seyircisiz oynanacak