Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Elektrikli otomobil piyasasındaki talep arttıkça otomobil fiyatlarında da önemli derecede artışlar yaşanıyor. Ancak tabi Türkiye’de fiyatların artmasının bir nedeni de kur kaynaklı değişimler. Henüz Nisan Türkiye pazarına resmen giriş yapan Tesla da, Türkiye’deki tek otomobili Model Y’nin fiyatına zam yapmaya karar verdi. Zam kararının ardından Tesla’ya 15 gün içerisinde iki kez zam gelmiş oldu. 
Türkiye otomotiv piyasasını yeni isimlerinden olan Tesla, nisan ayında yaptığı girişin ardından birkaç hafta önce bir zam açıklaması yapmıştı. Fakat şirket, daha mayıs ayı bitmeden bir zam kararı daha aldı. Zam kararının arkasındaki neden olan kur hareketleri sonucunda bu zamların devam edeceği düşünülüyor. İşte Tesla’nın zam kararı ve zamlar sonrası ortaya çıkan yeni fiyatlar!

İki Kez Zam Geldi

Bu yılın nisan ayında resmen Türkiye pazarına giriş yapan Tesla, bu kısa zaman içerisinde iki kez zam kararı aldı. Ülkemizdeki tek otomobili olan Model Y’nin, nisan ayındaki fiyatı 1.563.246 TL iken, mayıs ayında önce 1.667.349 TL’ye ve ardından da 1.732.795 TL’ye yükseldi. Hatta mayıs ayında standart, otomatik, arkadan itiş elektrikli Tesla otomobil 1.732.795 TL iken, Otomatik, Performance, çift motorlu dört çeker elektrikli otomobilin fiyatı 1.907.193 TL’ye ulaştı. Yani görüleceği üzere Tesla Model Y’nin baz model fiyatı birkaç ay içerisinde tam olarak yüzde 10,84 zamlandı ve 1.563.246 TL’den 1.732.795 TL’ye yükseldi. Ve modelin en pahalı versiyon ise yakında 2 milyon TL’ye ulaşacak gibi görünüyor.

Teslimat Tarihi de Değişti

Bu arada Tesla, Türkiye’deki internet sitesinde yer alan teslimat sürelerinde de bir güncellemeye gitti. Bu güncellemelere göre Tesla Model Y teslimatlarının Ocak – Mart 2024 aralığında yapılacağı belirtiliyor. Kısacası eğer bugün sipariş verecek olursanız aracınız en erken 2024 yılında elinize ulaşacak. Ve bu arada gerçekleşecek fiyat değişimlerinden de etkileneceksiniz.

Tesla Türkiye Fiyatları

Bu arada Tesla Türkiye fiyatlarına bakıldığında vergilerle birlikte rakam oldukça yükseliyor. Örneğin Tesla Model S, ABD’de 88.490 dolara satılırken tahmini Türkiye’de gümrük vergisi, ÖTV ve KDV dahil edildiğinde bu rakam 6.336.430 TL’ye ulaşıyor.

Yine Tesla Model 3, Çin’de 231.900 yuan karşılığında satılırken, Türkiye’de vergiler dahil hesaplandığında bu rakam 1.782.673 TL oluyor. Aynı şekilde Tesla Model X, ABD’de 98.490 dolar karşılığında satılırken, Türkiye’de vergiler dahil fiyatı 7.050.547 TL. oluyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz