Avustralya’da bilim insanları, COVID-19 tedavisinde kullanılabilecek bir Coronavirüs ilacı bulduklarını ileri sürdü. Aktarılan detaylara göre HIV ve sıtma tedavisinde kullanılan iki ilacın kombinasyonundan üretilen ilaç, ülkedeki ilk pozitif vakalardan biri üzerinde denendi. İlacın denendiği kişi, herhangi bir yan etki veya COVID-19 belirtisi göstermeden tamamen iyileşti.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve ciddi ölüm oranlarına ulaşmaya başlayan COVID-19 ile ilgili dünyanın çeşitli yerlerinden pek çok bilim insanı, hastalığın aşı veya tedavisini bulabilmek için hareket geçmişti. Avustralyalı bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma sonrası, virüsün tedavisine ilişkin ilk iyi haber geldi. Avustralya’da söz konusu çalışmayı yürüten araştırmacılar, COVID-19 tedavisinde kullanılabilecek bir Coronavirüs ilacı bulduklarını ileri sürdü. Aktarılan detaylara göre; HIV ve sıtma tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonundan üretilen ilaç, ülkedeki ilk pozitif vakalardan biri üzerinde denendi. İlacın denendiği kişi, herhangi bir virüs belirtisi göstermeden tamamen iyileşti.  

avustralyada-coronavirus-ilaciÇalışmanın yapıldığı Queensland’deki Klinik Araştırma Merkezi’nin yetkilisi David Paterson, ilaç testleri için gerekli başvuruların yapıldığını ifade etti. İlaçlarda bulunan etken maddelerin kombinasyonunun, Coronavirüsü laboratuvar tüplerinde de tamamen etkisiz hale getirebildiğini söyleyen Paterson; ulusal düzeyde ilacın test edilebilmesi için COVID-19’a yakalanan hastaların deneylere kaydolmalarını umduğunu da sözlerine ekledi.  

İlacı “kesin çözüm” olarak görmek için henüz erken

Araştırma Merkezi yetkilisi Paterson, ilacın halihazırda bazı hastalarda denendiğini ve bu kişilerin durumunun düzeldiğini belirtti. Açıklamasında şimdiye kadar herhangi bir yan etki görülmediğini vurgulayan Paterson, ilaç sonrası virüs tamamen hastaların vücudundan atıldığı için söz konusu ilacı, bir “tedavi” veya “çare” olarak adlandırmanın yanlış olmayacağına işaret etti. Enfeksiyonel hastalıklar uzmanı olan Paterson, yine de çok sayıda insan üzerinde geniş çaplı deneyler yapılmadan ilacın “kesin çözüm” olarak anılmasının sakıncalı olduğunu da sözlerine ekledi. 

Yapılan açıklamada, insanlar üzerinde yapılan denemeler başarılı olursa ilacın COVID-19 tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağının 3 ay içinde görülebileceğine dikkat çekildi. Bununla birlikte, Coronavirüs ilacının üretimi için kullanılan her 2 ilacın da Avustralya’da kayıtlı ve kullanımda olduğu aktarıldı. Araştırma merkezi, etken maddelerin kombinasyonuna ilişkin detaylarla ilgili soruları ise, henüz resmi testler gerçekleşmediği ve onay alınmadığı için yanıtsız bıraktı.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Ünlü Game of Thrones oyuncusu da Coronavirüs salgınına yakalandı!

Coronavirüs Aşısı Hakkında Trump’tan Açıklama

Coronavirüs vaka sayıları canlı olarak nasıl takip edilir?