tesla-elon-musk-teknosafari

Elektrikli otomobil denince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Tesla, 2021 yılı satış sayısını paylaştı.

Elon Musk ile adı sık sık anılan Tesla, elektrikli otomobillerin yaygınlaşması konusunda önemli rol oynuyor. Tesla, 2021 yılını boş geçirmemiş gibi gözüküyor. Tam otomatik pilot özelliği ile birlikte dikkat çeken Tesla, 2021 yılında sattığı toplam otomobil sayısını açıkladı.

2021 yılının bitmesi ile birlikte şirketler, yıl sonu raporlarını paylaşıyor. Dördüncü çeyrek verilerinin açıklanması ile Tesla, 2020 yılına kıyasla neredeyse 2 kat satış yapmayı başardı. Şirket, yalnızca dördüncü çeyrek kapsamında 308.400 araç sattı. Bu sayı, 2020 yılının aynı dönemine kıyasla %71 daha fazla.

tesla-2021-satis-teknosafari

2021 yılı geneline baktığımızda ise Tesla, 936.000 araç satışı yaptı. Bu sayı ise, 2020 yılının toplam satışına kıyasla %87 daha fazla. Yani 2020 yılına kıyasla neredeyse 2 kat daha fazla satış yapılmış denilebilir. Ayrıca Tesla, çip krizine rağmen bu sayılara ulaşması ile birlikte tekrardan güven tazeledi.

Ekim ayında Tesla, şirket piyasa değeri 1 trilyon dolar eşiğini aşmıştı. Daha önce hiçbir otomobil şirketi, bu eşiğe ulaşamamıştı.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile Tesla, bu popülaritenin hem sahibi hem de öncüsü gibi görülüyor. Ayrıca neredeyse tüm otomobil üreticileri, elektrikli otomobil sürecine girmek için hazırlanıyor.

İlginizi Çekebilir:

Huawei AITO M5, ön sipariş sayısı ile Tesla’ya rakip oldu

Türkiye Uzay Ajansı ile Roscosmos iş birliği imzaladı

Steam, 2021 yılının en iyi oyunlarını açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi, Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz