bogazici-universitesi-veri-bilimi-ve-yapay-zeka-enstitusu-teknosafari

Bugün yayımlanan Resmi Gazete içerisinde yer alan karara göre Boğaziçi Üniversitesi ‘ne Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruluyor. Enstitü, üniversite rektörlüğüne bağlı olacak.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi, 35 lisans, 67 yüksek lisans ve 33 doktora programına sahip. Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi, Resmi Gazete kararı ile yeni bir enstitüye sahip olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne bağlı olmak kaydı ile Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü kurulacak. 5028 sayılı karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

bogazici-yapay-zeka-teknosafari

“Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü kurulmasına, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununun ek 30 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Boğaziçi Üniversitesi, 2021 yılı içerisinde çok farklı problemler ile karşı karşıya geldi. Üniversite öğrencileri, kayyum olarak atanan rektör sebebi ile durumu protesto etti. Tepkilerin ardından Melih Buru görevinden alınırken, yerine Prof. Dr. Naci İnci atandı.

Ülke içerisinde kurulan yazılım tabanlı enstitüler ile ülkeye daha fazla kalifiye yazılımcı yetiştirilmesi planlanıyor. Özellikle BTK tarafından desteklenen “1 Milyon İstihdam” projesi, çevrimiçi olarak yazılımcı geliştirmek için büyük bir imkan sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:

TFF, eMilli Takım seçmeleri yakında başlıyor

Xiaomi 12 serisi tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

MIUI 13 tanıtıldı: İşte özellikleri – 2021

Çin, Metaverse evrenlerine şimdiden milyarlarca dolar yatırım yaptı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz