Tesla Süper Bilgisayarı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, ‘Dünyanın en hızlı 5’inci süper bilgisayarı’ olarak nitelendirdiği süper bilgisayarını tanıttı. Şirketin ‘Dojo’ projesi kapsamında geliştireceği süper bilgisayarın öncüsü niteliğinde olan cihazın, otonom sürüş teknolojilerinde yapay zeka verilerini işlemek için kullanılacağı ifade edildi.  

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, ‘Dünyanın en hızlı 5’inci süper bilgisayarı’ olarak tanımladığı süper bilgisayarını tanıttı. Elon Musk liderliğindeki şirketin ‘Dojo’ projesi kapsamında geliştireceği daha güçlü bir süper bilgisayarın öncüsü niteliğinde olan cihazın, temel olarak otonom sürüş teknolojilerinde yapay zeka verilerini işlemek için kullanılacağı ifade edildi. Diğer yandan cihaz, ‘2021 Bilgisayar Görüşü ve Örüntü Tanıma Konferansı’nda şirketin Yapay Zeka Bölümü Başkanı Andrej Karpathy tarafından yapılan bir sunumda görücüye çıkarıldı.  

Karpathy, sunumda asıl ses getirecek süper bilgisayar projesinin ‘Dojo’ olduğuna işaret etti. ‘Dojo’ projesi kapsamında geliştirilen cihazın, sinir ağlarını eğitme konusunda öncüsünden çok daha iyi optimize edileceği belirtildi. Karpathy, proje kapsamında geliştirilen süper bilgisayarın teknik detaylarına ilişkin ise herhangi bir detay paylaşmadı.  

Tesla, geliştirdiği otonom sürüş teknolojileriyle sık sık adından söz ettiriyor 

Tesla Otonom Sürüş

Öte yandan Tesla, elektrikli otomobilleri için geliştirdiği otonom sürüş teknolojileriyle sık sık adından söz ettiriyor. ‘Autopilot’ ve ‘FSD (Full Self-Driving)’nin, şirket tarafından geliştirilen otonom sürüş yazılımları olduğu biliniyor. Fakat elektrikli otomobil devi, bu sürüş teknolojilerini son tüketici beğenisine sunabilmek için süper bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor. Bu kapsamda geliştirilen süper bilgisayarın, otonom sürüş teknolojilerinin geliştirilme aşaması sırasında yapay zekayı eğitmek ve halihazırda kullanılan Tesla otomobillerden gelen devasa miktardaki veriyi işlemek için kullanılacağı belirtiliyor. Şirket, yapay zekayı hem şirket içi yazılımları hem de yollardaki araçlarından gelen verilerle eğitiyor. ‘Dojo’ projesinin öncüsü niteliğinde olan süper bilgisayar, toplamda 5 bin 760 grafik işlemci birimine ev sahipliği yapıyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yapay Zeka Destekli Süper Bilgisayar Perlmutter, Evrenin En Geniş Üç Boyutlu Haritasını Oluşturacak 

Dünyanın En Hızlı 5 Süper Bilgisayarı! 

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Fugaku, Çift Maskenin Ne Oranda Koruma Sağladığını Hesapladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz