Perlmutter Süper Bilgisayar

Ulusal Enerji Araştırmaları Bilimsel Bilgi İşlem Merkezi (NERSC), ‘Perlmutter’ isimli yapay zeka destekli süper bilgisayar modelinin evrenin bugüne kadar yapılmış en geniş üç boyutlu haritasını oluşturacağını açıkladı. Yapay zeka konusunda dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından biri olarak anılan Perlmutter’ın, geleneksel bilgisayarlarla aylar alabilecek işlemleri yalnızca birkaç gün içerisinde tamamlayabildiği kaydedildi.  

Ulusal Enerji Araştırmaları Bilimsel Bilgi İşlem Merkezi (NERSC); ‘Perlmutter’ isimli yapay zeka destekli süper bilgisayarın, görünen evrenin bugüne kadar yaratılmış en geniş üç boyutlu haritasının oluşturulmasına yardımcı olacağını açıkladı. Söz konusu haritanın, evrenin genişlemesini hızlandıran karanlık enerjinin incelenmesini mümkün kılacağı belirtildi. Yapay zeka konusunda dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından biri olarak anılan cihazın, geleneksel bilgisayarlarla aylar alabilecek işlemleri yalnızca birkaç gün içerisinde tamamlayabildiğinin de altı çizildi.  

Aktarılan detaylara göre; Perlmutter, yapılan gözlemleri yönlendirmek için ‘Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı (DESI)’ndan gelen verileri işleyecek. Cihaz, aynı zamanda verilen bir gece çalışması üzerinden enstrümanın bir sonraki hedefini belirleyecek. Perlmutter süper bilgisayar, yakın bir gelecekte temiz enerji teknolojisini teşvik etmek için atomik etkileşimleri de inceleyecek. 

Perlmutter, bir yıllık DESI verisini birkaç gün içerisinde işleyebiliyor

Perlmutter

AMD’nin paylaştığı bilgilere göre; Perlmutter’ın ilk sürümü, her biri 64 çekirdekli bir Epyc 7763 işlemciye ve dört NVIDIA A100 ekran kartına sahip olan bin 536 devre içeriyor. Cihaz, bu sayede yapay zeka destekli görevleri yerine getirirken hesaplama sürelerini önemli ölçüde azaltıyor ve neredeyse 4 exaflop hıza çıkabiliyor. AMD’ye göre; Perlmutter ayrıca, bir yıllık DESI verisini birkaç gün içerisinde işleyebiliyor. Söz konusu işlem, geleneksel bilgisayarlarla haftalar veya aylar alabiliyor. 2021 yılı içerisinde üretilecek yeni nesil versiyonun, her biri çift Epyc 7763 işlemci içeren 3 bin 72 işlemci devresi bulunduracağı belirtiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın En Hızlı 5 Süper Bilgisayarı! 

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Fugaku, Çift Maskenin Ne Oranda Koruma Sağladığını Hesapladı 

IBM, Kuantum Bilgisayarları 100 Kat Hızlandıran Yazılımını Duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz